۷ راهکار طلایی برای افزایش سرعت لود سایت

رویال کد > ۷ راهکار طلایی برای افزایش سرعت لود سایت
7 راهکار افزایش سرعت لود سایت

رضا ذوالعلی

بهمن 23, 1398

در مقاله 5 نکته مهم انتخاب هاست به این موضوع اشاره کردم که در اوایل کار با آزمون و خطاهای زیاد فهمیدم که نباید هر هاستی را برای سایتم انتخاب می کردم. یکی از دلایلش این بود که استفاده از هاست نامناسب سرعت سایتم را به شدت پایین آورد و همین موضوع باعث شد زحماتی که برای طراحی سایت کشیده بودم بی فایده باشد. چون هنوز تجربه کافی نداشتم ، نمیدانستم دقیقا مشکل از کجاست به همین دلیل راه حل های مختلفی برای افزایش سرعت سایت را امتحان کردم، خلاصه یک روند نسبتا طولانی را طی کردم تا فهمیدم مشکل از هاست سایت بوده و بعد توانستم سرعت لود سایتم را بهتر کنم .

مهم ترین فاکتور در رتبه بندی های گوگل

قطعا خودتان بهتر می دانید که سرعت لود سایت یکی از مهم ترین فاکتور ها در رتبه بندی سایت ها از نگاه گوگل و بقیه موتور های جست جو است پس موضوعی کم اهمیتی نیست که بشود به سادگی از کنارش رد شد و کم توجهی به آن باعث می شود در رقابت اینترنتی با رقیبانتان به راحتی شکست بخورید. در این مقاله می خواهم به عوامل ساده و موثری که کمک می کنند تا سرعت سایت افزایش پیدا کند اشاره کنم زیرا می دانم هر کسی که با یک وب سایت سرو کار دارد ،

حالا چه طراح سایت باشد چه مدیر سایت و حتی کاربری که از طریق یک سایت دنبال رفع نیاز خود هست، بالا بودن سرعت سایت برایش اهمیت زیادی دارد. پس اگر به طور قطع به دنبال این هستید که هیچ وقت با مشکل کندی سرعت سایت مواجه نباشید نکاتی که در این مقاله گفته می شود را بی چون و چرا انجام دهید.

دلایل اهمیت افزایش سرعت لود سایت

اصلا چرا سرعت لود سایت باید بالا باشد؟

زیرا 40% کاربران اینترنتی بیشتر از 5 ثانیه برای ورود به یک سایت صبر نمی کنند. از طرفی گوگل با راه اندازی سرویس Pagespeed Insights عملا نشان داد که میزان سرعت لود سایت ها چقدر برایش مهم است .پس یکی از فاکتور های مهم از نظر گوگل(سرعت لود سایت تان) را نادیده نگیرید.

راهکار طلایی برای افزایش سرعت سایت

تاثیر هاست در سرعت لود سایت

1- هاست مناسب انتخاب کنید.

همانطور که گفتم اشتباه من در انتخاب هاست غلط عاملی بود که سرعت سایتم را به شدت پایین آورد. پس وجود یک هاست خوب برای سایت یکی از کلیدی ترین نکات افزایش سرعت سایت است. سعی کنید از شرکتی هاست تهیه کنید که برای سرور خود از بهترین امکانات و بروزترین تکنولوژی استفاده می کند.. در تهیه هاست دقت کنید که از شرکت هایی که هاست اشتراکی ارائه می کنند سرویس نگیرید چون این کار باعث می شود که Ram و Cpu کمی به سایت شما اختصاص داده شود و هم چنین به دلیل مسائل امنیتی محدودیت های زیادی داخل هاست اشتراکی وجود دارد اما با استفاده از هاست اختصاصی و مجازی هر چقدر که نیازتان باشد می توانید از Ram و Cpu لستفاده کنید و هیچ محدودیتی ندارید .
مقاله نکات انتخاب هاست و بهترین شرکت های هاستینگ ایران می تواند به شما در انتخاب هاست کمک بسیاری کند.

تاثیر حجم تصاویر در سرعت لود سایت

2- حجم تصاویر سایتتان را کم کنید.

معمولا در محتوایی که در سایت قرار می دهید از بیش از یک تصویر استفاده می شود و اگر این تصلویر سایز و حجم زیادی داشته باشند باعث کند شدن سرعت لود سایت می شود. در صورتی که شما شروع به بهینه کردن تصاویر سایتتان کنید می توانید سرعت آن را تا 2 برابر افزایش دهید از طرفی با کاهش حجم تصاویر فضای هاست وب‌سایت شما تا حد زیادی خالی می‌شود و این موضوع در مصرف ترافیک سایت هم صرفه‌جویی می کند.

تاثیر استفاده از cdn در سرعت لود سایت

3- از CDN برای سایت خود استفاده کنید.

CDN که مخفف content delivery network است . شامل یکسری سرورهای متصل بهم در سراسر دنیا است. وقتی که شما از آن ها استفاده می کنید یک کپی از سایتتان در داخل این سرور ها ذخیره می شود و زمانی که یک کاربری در هر جای دنیا درخواست ورود به سایت شما را داشت از نزدیک ترین سرور به این درخواست جواب داده می شود مثلا سایت تان برای کاربری که در استرالیا است از سروری که در استرالیا است بارگذاری می شود.
یکی از مزیت های استفاده از این سرویس این است که علاوه بر سرعت، امنیت سایتتان را هم زیاد می کند.

4- اگر سایت اختصاصی دارید از کدهای استاندارد استفاده کنید.

یکی از کارهایی که در زمان ساخت یک سایت بهتر است انجام دهید این است که: کدهای تکراری که در هر کدام از فایل های htmlو css وجود دارند را کم کنید. این بخش های تکراری شامل یک سری تعاریف مشابه از ساختار سایت هستند که زمان طراحی خیلی استفاده می شوند.
کاهش این کدهای تکراری و حذف علامت های کدنویسی باعث می شود که حجم فایل های قالب کمتر و در نتیجه سرعت سایت بیشتر شود. این کار روی پهنای باند شما هم تاثیر میگذارد و مصرف آن را کمتر می کند.

تاثیر حجم ویدیو های در سرعت لود سایت

5- از سرویس هایی مانند آپارات برای آپلود ویدئو ها استفاده کنید.

اگر از محتوایی که در سایت خود قرار داده اید در قالب یک فیلم است بهتر است که آن را به طور مستقیم در هاست اصلی سایتتان آپلود نکنید این کار سرعت سایت را بسیار کاهش می دهد. پیشنهاد میکنم از این راه حل ها استفاده کنید

 • ویدئویتان را در آپارات آپلود کنید و فقط کد مربوط به آن را داخل سایت قرار دهید.
 • ار هاست های مخصوص ویدئو استفاده کنید.
 • از سرویس strem ویدئو، شرکت آروان کلود استفاده کنید.

6- کش (cache) را روی سایت خود فعال کنید.

استفاده از این راهکار کمک می کند که کاربر زمانی که وارد سایت شما شد یک بار برای همیشه فایل های ثابت(js, css ,…. )، تصاویر و محتوای دیگر در کش سایت ذخیره می شوند با این کار دیگر نیازی نیست که دفعات بعدی که وارد سایت شد مجدد این فایل ها و تصاویر برایش دانلود شود . استفاده از این روش یاعث می شود که سرعت لود سایت برای کاربر در دفعات بعد که به سایت مراجعه می کند بیشتر شود.

جهت افزایش سرعت لود سایت خود بخش های غیر کاربردی را حذف کنید

7- بخش های اضافی و غیر کاربردی سایتتان را حذف کنید.

خیلی از مدیران سایت ها با وجود اینکه سعی می کنند همه نکات را برای افزایش سرعت سایت رعایت کنند از این موضوع غافل می شوند که می توانند تنها با حذف یک بخش غیر ضروری از یک سایت شان سرعت آن را به طور قابل توجهی بالا ببرد.. مثلا چه لزومی دارد که در یک سایت شرکتی از بخش امتیاز دهی استفاده شود یا یک وبلاگ قسمت بخش فروشگاهی داشته باشد.

ابزار هایی برای تست سرعت لود سایت

یکی از دام هایی که افراد تازه کار در آن گرفتار میشوند این هست که فکر می کنند وقتی سایت از روی سیستم خودشان با سرعت خوبی لود می شود به این معنی است که سایت شان مشکل سرعت ندارد. در حالی که اینطور نیست.
اینکه سایتتان روی مرور گر شما سرعت بالایی دارد برای آن است که شما دائما درسایت تان در حال انجام کاهای مختلف هستید و دلیل نمی شود سرعت لود سایتتان برای کسی که اولین بار می خواهد وارد سایت شما شود بالا باشد. برای اینکه بتواند سرعت سایتتان را امتحان کنید بهتر است از این ابزار ها استفاده کنید.

 •  PageSpeed Insights
 •  Pingdom
 •  GTmetrix
 •  WebPagetest
 •  Devtools
 •  lighthouse
 •  pingodm

استفاده از این ابزار سرعت سایت شما را از نقاط مختلف دنیا نشان می دهد.

سخن آخر راهکار های افزایش سرعت لود سایت

با رشد تکنولوژی، اهمیت سرعت سایت بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است و موتورهای جستجو هم بیشتر از قبل به آن اهمیت می دهند همین موضوع نشان می دهد که یکی از مهم ترین وظایف یک مدیر سایت این است که همیشه سرعت سایتش را کنترل کند. از رویال کد می توانید برای افزایش سرعت لود سایت خود استفاده کنید.

خلاصه مقاله

در مقاله 5 نکته مهم انتخاب هاست به این موضوع اشاره کردم که در اوایل کار با آزمون و خطاهای زیاد فهمیدم که نباید هر هاستی را برای سایتم انتخاب می کردم. یکی از دلایلش این بود که استفاده از هاست نامناسب سرعت سایتم را به شدت پایین آورد و همین موضوع باعث شد زحماتی […]

اگر این مقاله برایتان مفید بود با دوستانان به اشتراک بگذارید:
لینک مقاله کپی شد
پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

دیدگاه ها
 • محمد شریفیان گفت:

  واسه افزایش سرعت لود سایت بنظرم کلا نباید به سراغ پلاگین های افزایش سرعت برید و یا اگه میخواید از اونا استفاده کنید هم به هیچ وجه نباید بهشون وابسته باشید و فقط باید به چشم یک ابزار به اونا نگاه کنید.

  یه نکته دیگه که توی مقاله بهش اشاره نشد و تجربه شخصی من و خیلی از اساتید بزرگ ایران هست اینه که مرجع ما واسه تست سرعت سایت در حال حاضر فقط پیج اینسایت گوگل هست ، و لا غیر!!

  اگر توجه کرده باشید هم جی تی متریکس چند وقت پیش آپدیت شد و کلا داره دیتای خودشو از پیج اینسایت گوگل میگیره !