زیر و بم کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی
محدثه اسماعیلی

خرداد ۲۱, ۱۴۰۱

امروزه دنیای وب و اینترنت به گونه‌ای فراگیر شده است که همه افراد به طور مستقیم و یا غیر مستقیم با آن در ارتباط هستند. اما در این میان کسب و کار اینترنتی یکی از داغترین نوع کسب و کارها در دنیا است که افراد زیادی در هر حوزه کاری به آن مشغول هستند. کسب درآمد از مسیر اینترنت و طراحی سایت کار سختی نیست اما فوت و فن‌های مخصوص به خود را دارد که دانستن آن برای افرادی که به این حرفه مشغول هستند، نیاز است. ما در این مقاله از رویال کد قرار است شما را با زیر و بم کسب و کار در اینترنت و کسب درآمد آنلاین آشنا کنیم. پس همراه ما باشید.

کسب و کار اینترنتی چیست؟

پیش از آن که وارد زمینه‌های تخصصی و مهم کسب درآمد از اینترنت شویم بهتر است ابتدا در خصوص این که کسب و کار اینترنتی چیست؟ صحبت کنیم.

قطعا شما با مفهوم عام و گسترده کسب و کار آشنا هستید و می‌دانید که این واژه زمانی مفهوم می‌گیرد که شما در قبال انجام یک سری فعالیت‌ها و وظایف خاص هزینه‌ای دریافت کنید. به عبارتی شما در کسب و کار، از سویی فعالیت و کار می‌کنید و از سوی دیگر درآمد کسب می‌کنید. زمانی که فعالیت شما در حوزه اینترنت باشد و درآمدتان نیز از این مسیر تامین گردد؛ می‌توان گفت به کسب درآمد اینترنتی دست پیدا کرده‌اید و به فردی فعال در زمینه کسب و کار اینترنتی تبدیل شده‌اید.

این روزها جامعیت این کسب و کار بیشتر از هر موضوع دیگری به چشم می‌آید. در واقع شما هر آن چیزی را که نیاز داشته باشید، می‌توانید از طریق اینترنت سفارش دهید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را در اختیار داشته باشید. به عبارتی امروزه کسب و کارهایی وارد اینترنت و فضای وب شده‌اند که تاکنون در نظر افراد غیرممکن بود. سوپرمارکت اینترنتی، نانوایی اینترنتی و… نمونه‌هایی از این کسب و کار آنلاین هستند که محبوبیت زیادی در بین عموم کسب کرده‌اند.

کسب و کار اینترنتی چیست

راه اندازی کسب وکار اینترنتی

حالا که با مفهوم کسب و کار از نوع اینترنتی آشنا شدید بهتر است پیرامون راه اندازی آن نیز نکاتی را بدانید. قدم اول برای انجام هر کاری از نوع اینترنتی و حتی غیر اینترنتی برنامه ریزی و هدف داشتن است. برای فردی که قصد دارد از طریق اینترنت کسب درآمد کند لازم است به سوالاتی پاسخ شفاف دهد. سوالاتی از قبیل این که تمایل شما برای راه اندازی کسب و کار در اینترنت و درآمدزایی از این روش چیست؟ چه ایده‌ای را می خواهید راه اندازی کنید؟ آیا ایده شما در اینترنت مخاطب دارد؟ رقیبان شما چه کسانی هستند و چگونه فعالیت می‌کنند؟ و… . در وقع این سوالات از جمله سوالاتی هستند که پاسخ به آن‌ها می‌تواند شما را برای اجرایی‌تر کردن فکرها و به عبارتی موفقیت در کسب و کارتان یاری کند.

امروزه افراد بسیاری وجود دارند که با بی‎‌فکری و نداشتن نیت و هدف کسب و کارهایی را راه اندازی کرده و در کمترین زمان ممکن شکست خورده‌اند. از این‌رو باید بدانید که به عنوان فردی که قرار است کسب و کار اینترنتی داشته باشید نباید بی‌گدار به آب بزنید. برای راه اندازی کسب و کاری در اینترنت باید سه مسئله مهم را در نظر گرفت:

 •  انتخاب ایده

همان‌طوری که گفته شد در راه اندازی کسب و کار اینترنتی لازم است شما با برنامه ریزی دقیق عمل کنید. انتخاب ایده گام مهمی در راه انداختن هر کسب و کاری است که می‌تواند تاثیرات قابل توجهی بر روی کار و درآمد شما داشته باشد. به عبارتی هر کسب و کاری حاصل یک تفکر و ایده است و هر چه این ایده ناب‌تر باشد شما در زمینه شغل خود چه به صورت آنلاین و چه به صورت آفلاین موفق‌تر خواهید بود. طبق آمار به دست آمده اکثر کسب و کارهای پول‌ساز اینترنتی حاصل یک ایده ناب و خلاقانه می‌باشند. از این‌رو برای کسب درآمد آنلاین به این موضوع فکر کنید که چه کاری می‌خواهید انجام دهید؟ و یا در چه زمینه‌هایی تخصص دارید؟ سپس سعی کنید آن شغل را با بهترین ایده پیاده سازی کرده و پیش ببرید.

 • بررسی رقیبان و زمینه فعالیت

نکته مهم دیگری که برای راه اندازی یک کسب و کار باید به آن دقت داشته باشید، رقیبان هستند. اگر شما قرار باشد یک مکانیکی کوچک در یکی از خیابان‌های شهر باز کنید حتما آن خیابان را از لحاظ موقعیت مکانی و رقیبانی که دارید بررسی می‌کنید. در فضای اینترنت رقیبان شما محدود به یک کوچه و خیابان نیستند و شما در وسعت زیادتری مشغول به کار می‌شوید. از این‌رو باید رقیبان خود را به خوبی بشناسید و با نحوه خدمات‌دهی آنان آشنا شوید. اگر شما بتوانید خدماتی را ارائه دهید که بهتر از رقیب کاری شما است، مشتریان جدید به سمت شما سرازیر خواهند شد. این موضوع به شما کمک می‌کند تا نه تنها خدمات مفیدتری را برای کاربران خود داشته باشید بلکه به درآمد بیشتری دست یابید. بنابراین اگر ایده شغلی شما تکراری بود و یا موارد مشابهی از آن وجود دارد، باید برای شروع کار در اینترنت، سایت‌ رقیب را از نظر نوع فعالیت، نحوه فعالیت، چگونگی ارائه خدمات، نحوه برخورد با مشتری و… را بررسی کنید.

 • بازار کار

به عنوان فردی که در دنیای امروزی زندگی می‌کند باید کلمه “بازار کار “زیاد به گوش شما خورده باشد. بازار کار یکی دیگر از مهمترین نکاتی که باید پیش از راه‌اندازی هر شغلی بررسی شود. در واقع اگر قصد دارید کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازید باید بازار کار کسب و کار خود را بررسی کنید و از میزان مشتریان آن و جایگاهی که در بین مردم دارد آگاه شوید. چرا که امروزه همه دنبال یک کسب و کار پول‌ساز و ناب هستند و شما نیز باید برای داشتن انتخابی درست بازار کار حرفه خود را زیر نظر داشته باشید.

کسب درآمد آنلاین

مزیت های کسب و کار اینترنتی چیست؟

شاید شما به عنوان فردی که قرار است برای اولین بار کسب و کار خود را در قالب اینترنت راه اندازی کنید ندانید که این نوع کسب و کار چه مزایایی دارد. پس همراه ما باشید تا مزیت‌های آن را برای شما برشماریم:

 • قطعا می‌دانید که لازمه هر کسب و کاری تهیه کردن یک فضای مناسب برای آن است. اما با شروع کار در اینترنت شما نیازی به اجاره یک فضای کاری ندارید، به نوعی فضا و مکان بی‌معنی است و شما می‌توانید از داخل خانه خودتان هم کار خود را شروع کنید.
 • مزیت دیگری که کسب و کار اینترنتی به همراه دارد آن است که بازار شما محدود به جای خاصی نیست و به کل ایران می‌توانید خدمات خود را ارائه دهید و حتی اگر توانایی داشته باشید می‌توانید وارد بازارهای جهانی شوید.
 • از جمله مواردی که برای راه انداختن یک کسب و کار بیشتر به چشم می‌آید داشتن سرمایه است. ولی لازم است بدانید شروع کار در اینترنت سرمایه زیادی نیاز ندارد و با کمترین سرمایه ممکن امکان شروع وجود دارد.
 • شما با کار در اینترنت محدودیت زمانی ندارید و سایت شما تمام ۲۴ ساعت آماده ارائه خدمات به مشتریان است.
 • در رابطه با درآمد این نوع کار باید بگوییم که درآمد حاصل از کار اینترنتی از حقوق بسیار کم یک کارمند، بیشتر است.
 • خوشبختانه اگر در فضای آنلاین کاری خود اشتباهی انجام دهید به راحتی می‌توانید آن را با کم‌ترین هزینه جبران و اصلاح کنید.

حال به بررسی این نکته می‌پردازیم که چه اصولی نباید در کسب وکار اینترنتی فراموش بشوند :

 1. همیشه به فکر مخاطبان و مشتریان خود باشید: سعی نکنید که با طراحی محصولات با ارزش بسیار بالا و خدمات سنگین مشتری را به یکبار خرید متمایل کنید. با ارائه خدمات سنگین مشتری در صورت نیاز شدید محصول شما را یکبار خریداری می کند و برای بار دوم به خرید از شما تمایل چندانی نخواهد داشت.
 2. نیازی از کاربران اینترنت را بیابید و سعی در حل آن نیاز کنید. چنانچه این نیاز فراگیر باشد و بتوانید راه حل مناسب با قیمت مناسب برای آن فراهم آورید بدانید که موفقیت با شما خواهد بود و با کمی عملیات بازاریابی و تبلیغات به زودی به سود آوری خواهید رسید.
 3.  بازاریابی ایمیل را همیشه مد نظر قرا بدهید: با توجه به اینکه امروزه در عصر ارتباطات و اطلاعات هستیم روزانه با انبوهی از اطلاعات گوناگون روبه رو هستیم که هرکدام به نحوی تأثیر خود را بر زندگی ما می گذراند. در این امر تبلیغات و گسترده شدن محبوبیت تأثیر به سزایی دارد. یکی از جنبه های تبلیغات یادآوری مبرم یک محصول است. که از عملیات برند سازی هم می توان نام برد. لذا تبلیغات ایمیلی می‌تواند به معرفی محصول شما کمک بسیاری کند.
 4.  توضیحات کامل و جذاب در مورد محصول: به یاد داشته باشید در مورد محصولات خود توضیحات کامل و دقیق ارائه بدهید و به گونه متفاوت محصول خود را معرفی کنید و در نهایت نقد پذیر باشید تا بتوانید با بازخورد های منطقی کاربران مسیر پیشرفت خود را هموار کنید.
 5.  بخش نظریات را در وبسایت خود تعبیه کنید تا در حین آگاهی از فید بک های مشتریانتان بتوانید با آن ها ارتباط نزدیک تری برقرار کنید و مشتریان بتوانند محصول شما را نظرسنجی و مقایسه کنند.

حال به بررسی چند ایده برای کسب و کار اینترنتی می‌پردازیم :

تاثیر سئو در پیشرفت کسب و کار اینترنتی:

بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو یکی از مناسب ترین ایده ها برای کسب و کار هستند. اگر شما بتوانید در بحث بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو که خودش یک کسب و کار اینترنتی عمیق محسوب می شود خبره شوید می توانید به راحتی بازار خوب و کسب درامد عالی داشته باشید. رساندن یک وبسایت با کلید واژه های ضروری به صفحه اول گوگل با توجه به الگوریتم های گوگل یک مهارت عالی محسوب می‌شود. از لحاظ بازار کاری آن نیز می توان گفت یکی از موارد موردنیاز صاحبان محصول و مهندسان و کاربران می باشد بنابراین بازار کار آن نیز ایجاد شده است و نیاز بازار است. چنانچه در این زمینه مایل به فعالیت هستید و دارای سؤالات فنی و تخصص هستید و نیاز به مشورت با متخصصان دارید می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید و از آن ها مشاوره دریافت کنید.

سرمایه گذاری و شروع کسب و کار اینترنتی با وبینار :

بله ؛ وبینار ها جزء دسته ویدئو کنفرانس های آنلاین هستند که اخیرا در کشور ما دارای محبوبیت شده است و رفته رفته رو به پیشرفت است. به دلیل اینکه این وبینار ها مانند همایش ها دارای مخاطبان تخصصی و عمومی می باشد با انتخاب موضوعات مهم و تخصصی می توانید به درآمدی بیش از حد تصور خود برسید.چنانچه در خصوص مهارت های موردنیاز این وبینار ها دارای سؤال و یا چالش هستید می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.
سرمایه گذاری و فعالیت در بحث کشاورزی و تولید محصولات:
در کشور ما کشاورزی رونق نسبتا خوبی دارد. اگر شما بتوانید در حیطه کشاورزی و ای تی یک فعالیت میان رشته ای داشته باشید به راحتی می توانید سرمایه گذاری و کار پر سودی را برای خود به رقم بزنید. محصولات کشاورزی را از طریق وبسایت به فروش برسانید. محصولات ارگانیک در میان افراد جامعه از محبوبیت خاصی برخوردار است و نیازی به بازارسازی ندارد اما نیز مبرم به تبلیغات و بازاریابی و اطلاع رسانی دارد. می توانید از طریق تکنولوژی و بستر وب به راحتی به تجارت الکترونیک در داخل کشور و استان های مورد هدف خود بپردازید و در بحث فراهم سازی محصولات موردنیاز مردم خدمت ارائه کنید.

بازاریابی اینترنتی را در بستر وبسایت انجام دهید(کسب و کار اینترنتی بازاریابی).

می توانید شبکه ای بزرگ از بازاریابی شغل های متفاوت ایجاد کنید به این صورت که برای دسته ای از شغل های مرتبط به یکدیگر بازاریابی کالا و لوازم اولیه ؛ نیروی انسانی ؛ فروش محصول ایجاد کنید و وبسایت ایجاد کنید تا بانک بازاریابی شغل های مرتبط به یکدیگر باشد. در خصوص این ایده توجه داشته باشید که می توانید به ازای عضویت هزینه دریافت کنید و یا از فروش محصولات هزینه دریافت کنید و یا از معاملات هزینه دریافت کنید. این ایده نیاز به تبلیغات در سطح وسیع دارد. چنانچه در این خصوص نیاز به مشاوره و یا مطرح نمودن سؤالات خود دارید می توانید با متخصصان فنی ما در ارتباط باشید و سؤالات و نظریان خود را مطرح نمایید.

راه اندازی و پیاده سازی کسب و کار اینترنتی گردشگری

امروزه با توجه به نیاز مردم به تفریح و گردشگری و آشکار شدن صنعت گردشگری نیاز مبرم به فعالیت در این حیطه در داخل کشور احساس می‌شود. ایران مکان های دیدنی بسیار زیادی دارد که می توانید با ایجاد یک وبسایت و فعالیت در این زمینه به برگزاری تورهای مختلف در مکان های بکر و دیدنی کسب درآمد داشته باشید. دقت نمایید که این ایده نیاز به نیروی انسانی متخصص و با مهارت های مختلف دارد. اما اگر بتوانید آن را به خوبی مدیریت و پیاده سازی کنید بدانید که یک سرمایه گذاری عالی و پر سود برای خود رقم زده اید. در خصوص طراحی چنین سایتی می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید و مشاوره دریافت نمایید.

تیم متخصص طراحی سایت رویال کد در زمینه کسب و کار اینترنتی شما را از همه چی بی نیاز می کنند زیرا رویال کد در زمینه طراحی فروشگاه اینترنتی ، سئو ، دیجیتال مارکتینگ ، سوشیال مارکتینگ و … فعالیت دارد و شما برای داشتن یک کسب و کار اینترنتی نیاز به هیچ تیم دیگری ندارید ! در صورت داشتن سوال در زمینه کسب و کار اینترنتی مشاوران ما به صورت کامل رایگان در خدمت شما عزیزان می باشد

همین امروز کسب و کار اینترنتی خودت را راه اندازی کن !

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

دیدگاه ها
 • سارا حیایی گفت:

  مقاله بسیار جذاب و کاربردی در زمینه راه اندازی کسب اینترنتی است، امیدوارم همیشه موفق باشید

 • سامان جلیلیان گفت:

  فروش آنلاین و کسب و کار اینترنتی بنظر من در حال حاضر بهترین راه واسه این هست که خودمون رو از این شرایط سخت نجات بدیم و به سمت یه زندگی خوب و آبرومندانه و لذتبخش حرکت کنیم!

  اینکه زندگی رو با حقوق ۲ تومن کارمندی بگذرونیم و بعدش بریم به همه بگیم دیدی من تونستم با ۲ میلیون زندگی کنم، اسمش هنر نیست، اسمش کم خرج بودن نیست، اسمش قناعت هم نیست!

  به کم قانع نشید. نه اینکه طمع کنید، نه! میگم، زندگی سخت تون رو با قناعت توجیه نکنید!

  کسب و کار اینترنتی تون رو راحت با اینستا شروع کنید و حالشو ببرید!

 • رضا حبیبی گفت:

  واسه شروع کسب و کار اینترنتی، بنظرم میشه خیلی راحت از همکاری در فروش استارت زد و بعدها اون رو گسترشش هم داد یا کلا عنوان شغلی رو عوض کرد.

  اما، در کل واسه یه فرد جوان یا نوجوان، یا خانم های خانه دار و یا کلا هرکسی که میخواد وارد درآمدزایی از اینترنت بشه و هیچ مهارتی هم نداره، افیلیت مارکتینگ گزینه بسیار خوبی میتونه باشه. هم نسبتا درآمد بالایی داره و هم اینکه امنیتش خوبه و مهمتر اینکه نیاز به سرمایه اولیه و هیچ دانشی هم نداره!

 • محمدامین عبدیان گفت:

  بنظر من برای شروع کسب و کار اینترنتی، اگر کمی سرمایه دارید، یه وب سایت بزنید و کارتون رو آغاز کنید. اما اگر مشکل مالی دارید و نمیتونید هزینه های مربوط به طراحی و نگهداری سایت رو بپردازید، پیشنهاد من اینه که کارتون رو با استفاده از شبکه های اجتماعی آغاز کنید.

  شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام، در بازه زمانی ۳ الی ۶ ماهه، در صورتی که به شکل حرفه ای فعالیت کنید، میتونن سود خوبی بهتون برسونن. همونطور که رویال کد اشاره کرد، کسب درآمد از برگزاری وبینار هم میتونه گزینه خوبی برای شروع کار باشه. به خصوص که اگر یه تخصص خیلی خوب داشته باشید!