گوگل سرچ کنسول چیست ؟ (گوگل وبمستر)

رویال کد > گوگل سرچ کنسول چیست ؟ (گوگل وبمستر)
گوگل وبمستر تولز چیست ؟ گوگل سرچ کنسول چیست ؟

رضا ذوالعلی

آبان 24, 1399

زمانی که اقدام به طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی می کنید و تصمیم می گیرید جز سوگلی های گوگل باشید ، متداول ترین کلمه ای که از زبان متخصصان این حوزه می شنوید ، کلمه گوگل سرچ کنسول است و همین مسئله مهم سوال یعنی “گوگل سرچ کنسول چیست ؟” را در ذهن شما به وجود می آورد.

در ادامه با ما در رویال کد همراه باشید تا در مورد این ابزار قدرتمند اطلاعات جامعی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

آموزش گوگل سرچ کنسول

احتمالاً شما هم وقتی پشت سیستم نشستید و دارید یک موضوع خاص رو سرچ می کنید، برای یک بارم که شده به این فکر کردید که چطوری بعضی از سایت ها گل سرسبد گوگل می شوند و بین لینک های اول قرار می گیرند و بعضی ها بین لینک های آخر یا حتی صفحه های بعدی قرار می گیرند؟

اگر هم که یک کسب و کار اینترنتی تازه راه انداخته باشید یا یک سایت جدید زده باشید، اگر بگید هر روز نمی روید و اسم سایت یا برندتان رو داخل گوگل سرچ نمی کنید، قطعاً بقیه هم صنف هاتون بهتون شک می کنند و فک می کنند از یک دنیای دیگر آمدین!

این سرزدن های هر روزه به خاطر این هست که هرکسی دوست دارد که جز اولین پیشنهادهای گوگل باشد و تلاش می کند خودش را تبدیل کند به سوگلی گوگل! اما سؤال اینجاست که چطوری همچنین چیزی ممکنه؟

حرمسرای گوگل پر از سایت های خوش آب و رنگ که هر روز که چه عرض کنم، ثانیه به ثانیه دارد بهشون اضافه می‌شود.

پس چطور می‌شود توی این دریا شنا کرد و به ساحل رسید؟

اگر می‌خواهید جواب این سؤال رو بفهمید باید از چشم گوگل به سایت خودتان نگاه کنید. به قول معروف اگر در دیده مجنون نشینی به غیر از خوبی لیلی نبینی. گوگل سرویسی راه اندازی کرده به اسم گوگل سرچ کنسول که به شما کمک می کنه تا برین و در دیده گوگل بشنید و ببینید که سایتتان چه مشکلاتی دارد.

در این صورت می توانید جایگاه خودتان رو داخل گوگل بالا بیاورید و بین لینک های اول قرار بگیرید. حالا اگر دوست دارید که سایت یا کسب و کارتون رو تو چشم گوگل عزیز کنید و بشوید سوگلی این کاخ سفید، باید بدانید گوگل سرچ کنسول چیست و باهاش به صورت کامل آشنا بشوید.

پس با ما در ادامه مقاله “گوگل سرچ کنسول چیست؟” همراه شوید و خیلی راحت خودتان رو داخل هر جستجوی مرتبط با موضوع کارتون جا بدید.

گوگل سرچ کنسول چه فایده ای داره؟

گوگل سرچ کنسول چه فایده‌ای دارد؟

اگر بخواهید سایت یا کسب و کارتون سوگلی گوگل باشد و جایگاهی رو که به سختی به دست آورده، تا مدت ها حفظ کنه، گوگل سرچ کنسول به کمکتان می آید. این موضوع را بدانید که اسم دیگر گوگل وبمستر تولز، کنسول سرچ گوگل یا Google search Console هست که اگر جای دیگر ای شنیدید با تعجب نگاه نکنید!

وقتی که سایتی رو توی گوگل ثبت می کنید، اولین اولویت گوگل برای اینکه به سایت شما امتیاز بده، رعایت قوانین سئو هست. سئو یک سری قوانین است که اگر رعایتشان کنید، می توانید توی صف کسایی که ایستادن تا گوگل تأیید صلاحیتشان کند جلو بیفتید. گوگل وبمستر بهتون اجازه می دهد تا ببینید که نتیجه تحلیل گوگل از سایتتان چه بوده و چقدر سئوی سایت مورد تأیید بوده است.

این فقط یکی از کارهای است که گوگل سرچ کنسول می تواند انجام بدهد. یکی از چیزهایی که خیلی برای آدم‌هایی که سایت درست می کنند اتفاق میفتد این هست که سایتشان رو اشتباه ثبت می کنند. همین باعث می‌شود که گوگل اصلاً حتی متوجه وجود سایتشان هم نشود. حالا اگر از گوگل وبمستر تولز استفاده کنید، خیلی راحت می توانید بفهمید که فرایند ثبت نام را درست انجام دادید یا نه. در واقع می توانید مطمئن شوید که پرونده‌تان در لیست بررسی گوگل قرار گرفته و گوگل به آن دسترسی دارد.

به جز این می توانید با استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول محتوایی رو که نمی خواهید بقیه ببینند حذف کنید و به آن اجازه ندید که داخل نتایج جستجو بیاد.

اما گوگل سرچ کنسول فقط یک رابط نیست که چشم شما و گوگل رو به هم وصل کند و بهتون کمک کنه تا یک چیز مشترک ببینید. این ابزار می تواند بهتون کمک کنه که مشکلات امنیتی سایتتان را بشناسید. اگر احتمالاً بدافزاری به سایتتان حمله کرده باشد، گوگل وبمستر تولز می تواند حضورش را حس کند و بهتون اطلاع بدهد. به جز این اسپم سایتتان رو هم چک می کند تا از نبودن خطر مطمئن شود تا بتواند وضعیت سفید را به شما اعلام کند.

گوگل وبمستر نتیجه بررسی های امنیتی را در قالب یک سری گزارش برای شما می فرستد که تا وقتی برطرفشان نکنید وقتی سایت دارد بارگذاری می‌شود، نشان داده می شوند. این گزارش‌ها به جز بدافزارها می توانند شامل صفحات فیشینگ، دانلود فایل های مخرب یا فایل های ناخواسته هم شود.

گوگل سرچ کنسول حتی می تواند به‌عنوان والدین مجازی سایت شما را به فرزندی قبول کند. چون که پیشنهاداتی بهتون می دهد که کاملاً به صلاح سایتتان است و آن را در مسیر درست می اندازد. مثلاً بهتون می گوید که چه عبارتی استفاده کنید تا بازدید سایتتان زیاد شود. یا بهتون می گوید که کدام سایت ها به سایت شما لینک دادن. از همه بهتر بهتون پیشنهادهایی می دهد که کمک می کند سرعت لود سایتتان زیاد کنید و به استاندارد گوگل نزدیک شوید.

پس تا اینجا فهمیدیم که با وجود گوگل سرچ کنسول دیگر فرقی نمی کند که توی چرخاندن سایتتان حرفه ای هستید یا مبتدی. این ابزار همیشه برای کمک به شما حاضر است و پیشنهادهای خوبی برای بهبود سایتتان می دهد. با داشتن گوگل سرچ کنسول دیگر حتی نیازی ندارید که برای پیدا کردن کلمه یا عبارت کلیدی خوب فکر کنید. لقمه بالا بردن رتبه سایتتان در گوگل سرچ کنسول حاضر و آماده است و فقط کافی است که شما زحمت جویدن و قورت دادنش رو بکشید!

گوگل وبمستر تولز می تواند به چه افرادی کمک نمایید

گوگل وبمستر تولز به درد چه کسایی می خورد؟

در دنیای امروز که اینترنت به منبع اصلی درآمد خیلی از ما تبدیل شده، آدم های زیادی هستند که می توانند با استفاده از خدمات گوگل سرچ کنسول کسب و کار خودشان را بهبود بدن و پول هاشون را به حدی برسانند که بتوانند با پارو جمعشان کنند. مثلاً کسایی که مالک یک وب سایت هستند حتماً باید با گوگل وبمستر تولز آشنا شوند. این طوری می توانند وب سایتشان را ارتقا بدن و تبدیلش کنند به اولین چیزی که در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود.

یا مثلاً متخصصین سئو هم خیلی می توانند از گوگل سرچ کنسول کار بکشند و استفاده کنند. متخصصان سئو چون کار اصلی‌شان رساندن کلمات کلیدی به صفحه اول گوگل است، باید مطمئن شوند که محصولشان در زمان درست و جای درست به مشتری ارائه می‌شود.

پس باید خودشان را تا قبل فاسد شدن مواد غذایی یا محصولات آرایشی بهداشتی‌شان به صفحه اول جستجوی گوگل برسانند. با گوگل وبمستر تولز این متخصصان می توانند بهترین عبارت کلیدی را برای بالا بردن بازدید سایتشان استفاده کنند. یا راه هایی را برای زیاد کردن ترافیک سایتشان با جستجوی گوگل پیدا کنند. به هر حال گوگل وبمستر تولز یک مشاور خوب برای متخصصان سئو است تا بتوانند در قلمروشان درست حکومت کنند.

مدیران سایت ها هم خیلی از ابزار گوگل سرچ کنسول می توانند استفاده کنند. گوگل سرچ کنسول بهتون کمک می کند که از هر خطای احتمالی که وقت بارگذاری یا به روزرسانی سایت پیش می آید، مطلع شوید. یا اینکه اگر بدافزاری به سایتتان حمله کرد به موقع بفهمید و جلوی آن را بگیرید.

گوگل سرچ کنسول حتی می تواند به برنامه نویسان هم کمک کند تا بتوانند یک سری مشکلاتی را که در کدنویسی رایج است، متوجه شوند. در واقع با گوگل وبمستر تولز حتی خطاهای برنامه نویسی هم لذت بخش می‌شود و می توانید راحت رفعشان کنید.

نمایی کلی از گوگل سرچ کنسول

معنی شاخص هایی که در گوگل سرچ کنسول می‌بینیم، چیست؟

برای اینکه بتونید راحت تر حرف گوگل سرچ کنسول را بفهمید و بدانید که نظر گوگل راجع به سایتتان چیست، باید با زبون گوگل سرچ کنسول آشنا شوید. به خاطر همین یک سری اصطلاحات رو اینجا آوردیم تا بتونید نتیجه ای را که در قسمت Performance یا نمایش عملکرد وب سایت نمایش داده می‌شود، بهتر تحلیل کنید.

1- Impression

هر بار که کاربر از روی لینک شما در صفحه سرپ گوگل عبور کنند به اندوخته Impression شما اضافه می شود.

2- Query

Impression در اثر عبارت یا کلمه ای تولید می‌شود که کاربر برای دیدن سایت شما سرچ کرده. این عبارت یا کلمه رو به آن Query می گویند. اطلاعات مربوط به Query فقط در گوگل سرچ کنسول در دسترس است نه Google Analytics.

3- کلیک

یکی از مفاهیم آشنایی که در گوگل وبمستر تولز هست، کلیک است. هر بار کاربر لینک سایت شما رو انتخاب می کند و به خاطر انتخاب آن لینک از صفحه نتایج جستجو خارج می‌شود، یک کلیک شمرده می‌شود. اگر کاربر با دکمه Back به عقب برگردد و بازم روی لینک قبلی کلیک کند، این تکرار در محاسبه تعداد کلیک ها به حساب نمی آید.

4- Average Position

اصطلاح بعدی Average Position هست. این اصطلاح به شما نشان می دهد که رتبه صفحه یا صفحاتی که به سایت شما مربوط هستند، به صورت میاینگین چند است. یعنی به عنوان مثال اگر شما در ده کلمه رتبه دارید که جایگاه آن در سرپ گوگل خط شماره ده است باشید Average Position سایت شما 10 می شود.

5- CTR

آخرین اصطلاح هم CTR هست. این عبارت مخفف click through rate هست که از یک رابطه ریاضی به دست می آید. برای محاسبه CTR باید تعداد کلیک ها رو بر تعداد impression ها تقسیم کنید و در صد ضرب کنید.

چیزهایی که گفتیم مواردی هستند که گوگل در رتبه بندی سایت شما در نظر می گیرد. حالا شما می توانید با توجه به معیارهای مختلف آمار را در جستجوی گوگل سرچ کنسول فیلتر کنید. مثلاً بر اساس نوع جستجو این کار را انجام بدین. به عنوان مثال اگر وب سایتتان محتواهای تصویری زیاد دارد، می توانید فیلتر را به گونه ای تنظیم نمایید که فقط اطلاعات مربوط به تصاویر را به شما نمایش دهد.

شما می توانید فیلتر های مختلف براساس کشور، دستگاه کاربران، نوع جستجو و … اعمال نمایید.

بخش coverage در گوگل وبمستر تولز

نتیجه نهایی گوگل سرچ کنسول رو چطوری تحلیل کنم؟

وضعیت هر صفحه از وب سایت شما در گوگل سرچ کسنول به صورت جداگانه مشخص می‌شود. حالت نهایی از این چند حالت خارج نیست. اگر دیدید گزینه Error بالای هر صفحه تون نوشته شده یعنی یک مشکلی داخل برگه هست که نمی توان آن صفحه رو در نتایج جستجو نمایش داد. Warning یعنی با وجود اینکه صفحه سایت شما ارزیابی شده و ایندکس شده است، اما مشکل دارد. Excluded یعنی به دلایل مختلف مانند مناسب نبودن صفحات، عدم وجود لینک صفحه در سایت مپ، داشتن تگ نوایندکس در صفحه و … آن صفحات قادر به ایندکس شدن نیستند.

Valid هم که بهترین حالته و یعنی صفحه شما ایندکس شده است.

در آخر برای اینکه بتوانید وب سایتتان رو بهبود بدهید و آن را در نتایج اولیه جستجو وارد کنید، باید یک سری موارد را در گوگل سرچ کنسول بررسی کنید. مثلاً صفحه هایی رو که بیشترین ترافیک و کمترین ترافیک رو داشتن، بشناسید. یا کوئری‌هایی رو که توانستید نرخ کلیک رو بالا ببرند شناسایی کنید. با نمودارهایی که گوگل سرچ کنسول برای شما آماده می کند، می توانید آمار impression و average position وب سایتتان رو در طول زمان داشته باشید و تغییراتش رو دنبال کنید.

باید عملکرد سایتتان رو در دستگاه های مختلف مثل موبایل، تبلت یا پی‌سی بررسی کنید. یا اینکه ببینید در کشورهای مختلف چه عملکردی داشته باشید. باید بدانید که کدام یکی از صفحات سایتتان ایندکس نشده و دلیلش رو پیدا کنید. آن وب سایت‌هایی رو که بیشتر از همه به شما لینک دادن شناسایی کنید و ببینید که متداول ترین متن لینک برای بک لینک ها چه بوده.

در نهایت حتماً باید آدرس های مختلفی را که گوگل برای یک کلمه کلیدی در نظر گرفته را شناسایی کنید و از سایر صفحات نادرست برای آن کلمه کلیدی صفحه هدف اصلی لینک داخلی بدهید تا مشکل تقسیم شدن ایمپرشن را حل نمایید

ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

سخن پایانی

تو مقاله “گوگل سرچ کنسول چیست” تلاش کردیم تا شما را با کلیاتی که ممکنه در فضای گوگل وبمستر تولز به آن برخورد کنید، آشنا کنیم. متوجه شدیم که گوگل سرچ کنسول یک راهی است برای اینکه شما بتوانید به سایت یا کسب و کار خودتان از دید گوگل نگاه کنید.

همچنین بتوانید جایگاه سایتتان را در کلمات کلیدی مختلف در جستجوهای گوگل بالا بیاورید. با امکاناتی که این ابزار در اختیارتان قرار می دهد دیگر معرفی سایت یا کسب و کارتون کار سختی نیست و برای کسب موفقیت در فضای اینترنت نیازی نیست هزینه زیادی صرف کنید.

در صورتی که در رابطه با سرویس گوگل سرچ کنسول سوالی یا نظری دارید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن پاسخ سؤال شما را می دهند، همچنین اگر در رابطه با ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول مشکلی دارید می توانید از تیم فنی رویال پشتیبان کمک بگیرید.

خلاصه مقاله

زمانی که اقدام به طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی می کنید و تصمیم می گیرید جز سوگلی های گوگل باشید ، متداول ترین کلمه ای که از زبان متخصصان این حوزه می شنوید ، کلمه گوگل سرچ کنسول است و همین مسئله مهم سوال یعنی “گوگل سرچ کنسول چیست ؟” را در ذهن شما به […]

اگر این مقاله برایتان مفید بود با دوستانان به اشتراک بگذارید:
لینک مقاله کپی شد
پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

دیدگاه ها
 • مهسا حسینی گفت:

  سلام مقاله فوق العاده عالی بود ، مرسی در مورد گوگل وبمستر صحبت کردین

  • رضا ذوالعلی گفت:

   سلام خانم حسینی عزیز ، ممنونم از نظر فوق العاده پر انرژی تون ، خواهش می کنم انجام وظیفه بود 🙂

 • زهرا حسین تراپی گفت:

  به نظر من بهترین ابزار سئو که ما رو از همه ابزار ها بی نیاز می کنه ، همین گوگل وبمستره ، با بخش performance گوگل وبمستر به راحتی میشه کلمات کلیدی هدفمند رو پیدا کرد ، به راحتی میشه صفحاتی که در صفحه یک هستن اما جز نتایج اول نیستند رو پیدا کرد و روی آنها کار کرد 😉 خیلی ازتون ممنونم بابت این مقاله خوبتون در مورد گوگل وبمستر

 • حجت صالحی گفت:

  سلام مقاله خوبی بود کاش جامعی هم در زمینه استفاده از گوگل وبمستر هم منتشر می کردید

 • یلدا نیکی گفت:

  سلام در سرچ کنسول بخش سرعت سایت تمام urlهای من را کند کرده و اخطار میده که برطرف شود در صورتی که من از یکسایت خیلی خوب استفاده مکنم و قالب سایتم هم پابلیشر است و در جی تی متریکس نیز سرعت صفحات زیر سه ثانیه است و رتبه اول رو دارم

 • زهرا گفت:

  سلام ممنون نمیدونستم درموردگوگل جالب بود

 • ناشناس گفت:

  دیدم عنوان نوشتید گوگل وبسمتر تولز چیست بعد یهو عکس چند تا دختر بی حجاب رو گذاشتید، کرک و پرم ریخت:)))))

  رعایت کنید لطفا:)))))

  شوخی میکنم، مقاله واقعا مقاله کاملی نبود و حس میکنم نیازم برطرف نشده و اونطور که میخواستم نتونستم از سرچ کنسول درکی پیدا کنم. امیدوارم مقاله به زودی آپدیت بشه و کلی اطلاعات جدید و باحال راجع به گوگل سرچ کنسول بهمون بده …

 • نازنین بیاتی نیا گفت:

  واقعا تشبیه جالبی انجام دادین. گوگل سرچ کنسول مثل والد میمونه و میتونه توی رشد و بهبود عملکرد سایت تاثیر بسزایی داشته باشه. راستش تا حالا ابزاری مثل گوگل وبمستر تولز ندیدم که انقدر جامع و دقیق بتونه این همه دیتا ارائه بده !

  واقعا محاسبه ایمپرشن و نرخ کلیک کار آسونی نیست، اما سرچ کنسول گوگل خیلی شیک و دقیق داره این خدمات رو ارائه میده و واقعا جای تقدیر داره. یکی دیگه از بخش های سرچ کنسول که توی سئو بشدت تاثیرگذار هست، اون قسمتیه که خطاها و مشکلات فنی سایت رو نشون میده. اون قسمت شاهکاره، من خطاهای اون قسمت رو که برطرف کردم، کلی رتبه م افزایش پیدا کرد!

 • صابر حسینی گفت:

  مقاله بی نظیری بود، ممنونم ازتون:)

  گوگل سرچ کنسول واقعا یک شاهکار هستش. هیچ ابزاری به قدرتمندی اون هنوز ندیدم. اینکه انقدر دقیق آمار کلیک و ایمپرشن رو بتونی ارائه بدی، فقط از یه تیم حرفه ای برمیاد. البته که قطعا این کار داره با ربات ها انجام میشه و انسانی نیست. اما خب بهرحال طراحی همون ربات ها، کار دست انسانها بوده و انصافا ربات های خیلی باحالی هم ساختن.

  من تا ابد به گوگل وبمستر مدیونم، چرا که جدای از بهبود رتبه کلماتم، خطاهای مهمی رو توی سایتم پیدا کرد و بهم گفت!