صفر تا صد امنیت سایت با رویال کد

رویال کد > صفر تا صد امنیت سایت با رویال کد

رضا ذوالعلی

تیر 1, 1401

اگر کمی به دنیای اطراف خود نگاه کنید متوجه خواهید شد که امروزه افراد زیادی در حال استفاده از فضای اینترنت هستند. در واقع با پیشرفت دنیای مجازی امروزه استفاده‌های متنوعی از این شبکه جهانی می‌شود. برای مثال در حال حاضر عضویت در یک شبکه اجتماعی، شروع یک کسب و کار اینترنتی، شرکت در وب‌سایت‌های بزرگ بانکی و… نمونه‌ای از کاربری‌هایی است که از اینترنت و فضای مجازی می‌شود. اما نکته مهمی که وجود دارد میزان امنیتی است که باید در هر یک از این فضاها و مرتبط با نوع کاربری وجود داشته باشد. به عبارتی بحث امنیت در سایت‌ها آنقدر مهم است که در صورت نبود آن‌ بسیاری از وب‌سایت‌ها مورد حمله هکرها قرار می‌گیرند. این حملات ممکن است آثار زیان‌باری را برای مدیران وب و حتی کاربران داشته باشند و مدیران را متحمل ضررهای سنگین مادی کند. از این‌رو بحث امنیت سایت یکی از موارد پر اهمیتی است که باید در طراحی سایت و راه‌اندازی آن در نظر گرفته شود. رویال‌کد قرار است در این مقاله در خصوص امنیت سایت و نحوه تامین امنیت سایت نکاتی را بیان کنید.

امنیت سایت چیست؟

همانند هر حریم شخصی که نیازمند تامین امنیت می‌باشد، لازم است سایت‌ها نیز از هر نوع آسیب و خطری در امان باشند. از این‌رو بحث امنیت سایت یکی از مباحث مهمی است که در راه‌اندازی یک وب سایت دیده می‌شود اما سوال مهم این است که امنیت سایت چیست؟ در واقع تامین امنیت سایت اقداماتی هستند که با انجام آن‌ها ضریب امنیت سایت بالا رفته و امکان نفوذ به آن به حداقل خواهد رسید؛ البته تمامی این اقدامات تابع موارد دیگری نیز می‌باشد که نقش بسیار اساسی در تامین امنیت وب‌سایت شما دارند. برای مثال امنیت سرور، امنیت شبکه، امنیت اینترنت، امنیت سیستم عامل و… نمونه‌ای از این موارد هستند که لازم است در حوزه امنیت کامل یک وب سایت به آن توجه کنید اما آیا می‌دانید چرا امنیت یک سایت تا این حد مهم است؟

اهمیت امنیت سایت

همان‌طور که می‌دانید امنیت یکی از نیازهای مهم انسان در طول زندگی می‌باشد که همواره برای داشتن آن نیز تلاش و کوشش بسیار کرده است. اگر کمی به زندگی روزمره خود نگاه کنید رد پای امنیت را در جای جای آن خواهید دید و اهمیت آن را درک می‌کنید. در این میان امنیت سایت نیز از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است و به جرئت می‌توان گفت موثرترین عامل ادامه فعالیت، ثبات و اعتبار یک سایت موضوع مهم امنیت است.
اما نکته مهمی که وجود دارد آن است که امنیت سایت اگرچه یک موضوع مهم است اما متاسفانه با بررسی وضعیت سایت‌های عادی و حتی بزرگ و حساس مشاهده کردیم که بسیاری از مدیران و مسئولان سایت اهمیت کمی به امنیت آن می‌دهند و زمانی آن‌ها متوجه امنیت سایت خود خواهند شد که سایت تحت حمله قرار گیرد. سایت‌هایی که امنیت آن تامین شده است شاهد حمله‌های ناموفق بوده و سایت آسیبی نخواهد دید اما اگر موارد امنیتی رعایت و تامین نشده باشد ضریب آسیب پذیری سایت بسیار بالا خواهد رفت و امکان هک سایت و نفوذ به آن وجود دارد. اگر سایتی امنیت لازم را نداشته باشد به راحتی از بین خواهد رفت و کاربران خود را از دست می‌دهد. از این‌رو می‌توان گفت بقا یک سایت به میزان امنیت آن است.

امنیت سایت

چگونه امنیت سایت تامین می‌شود؟

مسئله امنیت سایت وابسته به عوامل متعددی است که هر کدام در جایگاه خود تاثیرگذار هستند. برخی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در امنیت سایت را می‌توان شیوه طراحی سایت، امنیت سروری که میزبانی می‌کند، نرم‌افزارهایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، نوع سیستم عامل و نسخه‌ی آن، امنیت شبکه و… معرفی نمود. در هر قسمت لازم است اقداماتی انجام شده و نکاتی رعایت شود تا در خروجی بتوانید سایت امنی داشته باشید. در ادامه این نکات امنیت سایت را توضیح خواهیم داد. اگر امنیت سایتتان برایتان مهم است، نکات زیر را رعایت کنید.

1- هاست امنی برای سایتتان انتخاب کنید

امنیت هاست یا سروری که سایت شما روی آن میزبانی می‌شود از اهمیت زیادی برخوردار است. تمام اطلاعات سایت شما روی هاست قرار دارد؛ پس اگر میزبان شما امنیت نداشته باشد، تمام اطلاعات شما در خطر خواهد بود. شاید بتوان انتخاب میزبان امن و مطمئن را گام اول حفظ امنیت سایت معرفی کرد. بهتر است خرید هاست را از یک شرکت معتبر انجام دهید تا از این بابت نگرانی نداشته باشید. به هنگام خرید هاست نیز لازم است از رعایت نکات امنیتی توسط شرکت ارائه‌دهنده خدمات و البته آنتی‌ویروس‌هایی که استفاده می‌کنند مطمئن شوید. پیشنهاد میکنم مقاله نکات انتخاب هاست را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

تاثیر هاست مناسب در امنیت سایت

2- استفاده از اینترنت امن

به جهت ورود به بخش مدیریت سایت، ایجاد تغییرات، بارگذاری اطلاعات و… نیاز دارید که با نام کاربری و رمز عبور مشخصی وارد شوید. در صورتی که شبکه مورد استفاده شما امنیت نداشته باشد، احتمال سرقت اطلاعات ورود بسیار بالاست. بهتر است به هنگام ورود به سایت خود و ورود اطلاعات علاوه بر رعایت نکات امنیتی، از اینترنت امن استفاده نمایید.

3- به کارگیری سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای به‌روز و معتبر

تمام نرم‌افزارهای اصلی و نسخه‌های به‌روزی که دارند از سمت شرکتی معتبر ارائه شده‌اند و شما می‌توانید نسبت به آن‌ها مطمئن باشید. این در حالی است که اگر از نرم‌افزارهای کرک شده و تغییریافته استفاده کنید چنین اطمینانی وجود نخواهد داشت. سیستم‌عاملی که روی سرور شما قرار دارد، نرم‌افزارهایی که برای راه‌اندازی سایت استفاده کرده‌اید و… قابلیت این را دارند در صورت دستکاری شدن مخرب عمل کرده و حتی جاسوسی باشند. درواقع ممکن است دستکاری به‌گونه‌ای شده باشد که نفوذ به سایت امکان‌پذیر شود.

این نکته را نیز باید مدنظر داشته باشید که تمام نرم‌افزارها به صورت دوره‌ای نسخه‌های به‌روز خود را ارائه می‌دهند. در نسخه‌های جدید معمولا علاوه بر برطرف کردن ایرادات قبلی و یا اضافه کردن قابلیت های جدید، مسئله امنیت نیز مورد توجه قرار گرفته است. توصیه می‌شود حتما از جدیدترین نسخه‌ی نرم‌افزارها استفاده کنید تا امنیت بالاتری داشته باشید.

4- استفاده از نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس و امنیتی

نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس و فایروال‌ها دو نمونه از پرکاربردترین نرم‌افزارهای امنیتی هستند. فایروال یک نرم‌افزار یا سخت‌افزار است که براساس قواعدی که برای آن تعریف شده است، ترافیک ورودی سیستم را کنترل کرده و به مهاجمین اجازه نفوذ نمی‌دهد. حملات هکرها، دسترسی‌ها غیرمجاز، ترافیک‌های مخرب و… همگی توسط فایروال یا همان دیواره آتش کنترل می‌شوند.

آنتی‌ویروس‌ها نیز نوعی نرم‌افزار هستند که با جلوگیری از ورود ویروس‌های کامپیوتری مانع از به خطر افتادن امنیت می‌شوند. همچنین شناسایی و حذف کدهای مخرب نیز توسط آنتی‌ویروس‌ها انجام می‌شود. به کارگیری این نرم‌افزار نیز برای حفظ امنیت سایت توصیه می‌شود.

5- دانلود سیستم‌های مدیریت محتوا و افزونه‌های آن‌ها فقط از منابع اصلی!

همانطور که برای نرم‌افزارهای مختلف و سیستم‌عامل‌ها نیز این نکته بیان شد، دانلود سیستم‌های مدیریت محتوا نیز باید از منابع اصلی و معتبر صورت گیرد. افزونه‌ها و قالب‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. ساختار کد این سیستم‌ها و یا افزونه‌هایشان به گونه‌ای است که به سادگی قابل تغییر هستند. این کدها را به راحتی می‌توان با بدافزارها و یا اسپمرها ترکیب کرد تا سایت شما دچار آسیب شود. برهمین اساس توصیه می‌کنیم دریافت این فایل‌‌ها تنها از منابع معتبر انجام شود تا دچار مشکل نشوید.

6- تعیین رمز عبور قوی

یکی از راه‌های اصلی نفوذ به سایت و تخریب آن، یافتن رمز عبور و نام کاربری ادمین است. اگر هکری بتواند رمز عبور را بیابد به راحتی می‌تواند هر گونه آسیبی را به سایت وارد کند؛ از این‌رو معین کردن رمز عبور قوی اهمیت خیلی زیادی دارد. شاید در گذشته استفاده از رمزهای ساده نیز خطر بالایی نداشت اما امروزه رمزها حتما باید پیچیدگی لازم را داشته باشند.

به طور کلی رمزی از لحاظ پیچیدگی تایید می‌شود که حداقل 8 کاراکتر بوده و حتما ترکیبی از عدد و کاراکتر باشد. معمولا سیستم‌های جدیدتر کاربران را وادار می‌کنند که رمز عبورشان حتما ترکیبی از اعداد، کاراکتر و حروف انگلیسی کوچک و بزرگ باشد. هر چقدر تعداد کاراکترها بالاتر رود و ترکیب بیشتری صورت پذیرد، رمز عبور امنیت بالاتری خواهد داشت. ضمنا توصیه می‌شود که رمز عبورتان را به صورت دوره‌ای تغییر دهید و از داشتن یک رمز در طولانی مدت خودداری نمایید.

باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که نگهداری از رمز عبور به اندازه تعریف رمز عبور پیچیده اهمیت دارد. حتما رمز عبور تعیین شده را در جایی امن نگهداری نمایید.

7- مشخص کردن مناسب سطح دسترسی افراد

هر سایتی ممکن است کاربران مختلفی داشته باشد که هر کدام از آن‌ها نیاز دارند به قسمت‌های خاصی دسترسی داشته باشند. باید سطح دسترسی‌ها به گونه‌ای تعریف شود که هرکسی تنها به قسمت‌های مورد نیازش دسترسی داشته و بیشتر از آن نباشد؛ برای مثال، قسمت‌هایی چون دیتابیس را تنها صاحب فایل و وب‌سرور نیاز دارد در حالی که کاربر واردکننده محتوا نیازی به این سطح دسترسی ندارد.

8- استفاده از سیستم کپچا

حتما برای قسمت ورود کاربران سایت خود از CAPTCHA استفاده کنید؛ زیرا روبات‌های اسپم سعی می‌کنند برای ورود رمزهای متعددی را تست کنند. در صورتی که شما از این سیستم استفاده کنید و تنظیمات درستی نیز اعمال کرده باشید، پس از چندبار بررسی، راه ورود روبات بسته خواهد شد. این امر باعث می‌شود تا از میزبان خود اخطار استفاده بیش از اندازه از پهنای باند و ترافیک ورودی را دریافت نکنید.

9- محدودیت ایجاد کردن برای IPها

بهتر است براساس کاربرد سایت خود برای آی‌پی‌ها نیز محدودیت‌هایی را اعمال کنید؛ برای مثال می‌توانید رنج IPهای کشورهای خارجی را مسدود کنید و یا اینکه برخی از آیپی‌ها را که می‌دانید از آن‌ها حمله مخرب صورت گرفته ببندید. اینکار تا حد چشمگیری به حفظ امنیت سایت شما کمک می‌کند. لازم است قبل از مسدود کردن هر آیپی از محدودیتی که برای آن اعمال می‌کنید مطمئن شوید؛ به عبارت دیگر، دقت کنید که اشتباها آیپی و آدرسی را مسدود نکرده باشید.

10- تغییر مسیر ورود به مدیریت سایت

اکثر سایت‌ها در حالت پیش فرض یک مسیر ورود به قسمت مدیریت دارند. تغییر این مسیر از این جهت حائز اهمیت است که اگر اطلاعات کاربری مدیر سایت سرقت شد امکان ورود به سایت همچنان وجود نداشته باشد؛ به عبارت ساده‌تر در صورتی که فردی بتواند اطلاعات کاربری مدیر سایت را به دست بیاورد و مسیر ورود را نداند، سایت همچنان از نفوذ در امان خواهد ماند. مدیر سایت نیز از این فرصت می‌تواند استفاده کرده و فورا نسبت به تغییر اطلاعات کاربری خود اقدام کند.

11- نظارت و مدیریت فعال

هر مدیر سایتی لازم است به صورت فعال سایت خود را تحت نظارت داشته باشد تا در صورتی که نرم‌افزاری نیاز به به‌روزرسانی داشته و یا اینکه نیاز به اقدامی داشته باشد بتواند در اسرع وقت انجام دهد. همچنین گرفتن فایل پشتیبان از سایت به صورت دوره‌ای نیز توصیه می‌شود. نسخه بک‌آپ می‌تواند به شما در صورت خرابی سایت کمک نماید. دقت داشته باشید که بهتر است نسخه پشتیبان شما روی سرور دیگری نگهداری شود تا اطمینان بیشتری به شما بدهد.

12- فعال کردن SSL برای سایت

گواهی SSL پروتکل مورد استفاده شما را از HTTP‌ به HTTPS تغییر می‌دهد. با انجام این کار داده‌های شما برای انتقال به صورت رمزنگاری شده جابه‌جا می‌شوند. رمزنگاری کمک می‌کند که در صورت لو رفتن اطلاعات و دستیابی هکرها به آن‌ها، نتوانند که متوجه جزئیات این اطلاعات شوند. در این حالت اگر از اینترنت ناامن نیز استفاده شود، باز هم امنیت سایت شما به خطر نخواهد افتاد. داشتن این گواهی در سیستم امتیازدهی موتور جستجوی گوگل و مباحث سئو نیز حائز اهمیت است.

جمع‌بندی نکات امنیت سایت

مسئله امنیت سایت یکی از اصلی‌ترین مباحث در طراحی سایت و مدیریت آن است. در این مقاله 12 مورد از راهکارهای اصلی تامین امنیت سایت مطرح شد. با رعایت هر کدام از این موارد می‌توانید تا حد نسبتا بالایی امنیت سایت خود را تامین نمایید. دقت داشته باشید که یکی از این نکات طراحی سایت با امنیت بالاست؛ پس اگر سفارش طراحی سایت دارید حتما به شرکتی معتبر آن را ارائه کنید. مجموعه رویال کد نیز با طراحی انواع سایت با امنیت بالا در این عرصه فعالیت می‌کند. در صورتی که روشی برای بالا بردن تامین امنیت سایت می‌شناسید که به آن اشاره نشده است، آن را در کامنت با دیگران به اشتراک بگذارید.

خلاصه مقاله

اگر کمی به دنیای اطراف خود نگاه کنید متوجه خواهید شد که امروزه افراد زیادی در حال استفاده از فضای اینترنت هستند. در واقع با پیشرفت دنیای مجازی امروزه استفاده‌های متنوعی از این شبکه جهانی می‌شود. برای مثال در حال حاضر عضویت در یک شبکه اجتماعی، شروع یک کسب و کار اینترنتی، شرکت در وب‌سایت‌های […]

اگر این مقاله برایتان مفید بود با دوستانان به اشتراک بگذارید:
لینک مقاله کپی شد
پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

دیدگاه ها
 • اسماعیل حرمتی گفت:

  واسه افزایش امنیت سایت اصلا دنبال پلاگین و این چیزا نباشید. خود همین پلاگین های امنیتی هم کلی باگ دارن و بالاخره یه روزی کار دستتون میدن. امنیت رو باید ریشه ای تامینش کنید. باید یه متخصص توی کدها دست ببره و هم اونا رو بهینه کنه و هم بهشون اضافه کنه تا امنیت سایت به طور کامل برقرار باشه.

  اما اگه میخواید از پلاگین استفاده کنید هم مشکلی نیست. ولی باید هرلحظه از هک شدن بترسید!

  حتما همیشه سایت تون رو آپدیت نگه دارید، به خصوص اگه وردپرسی هستین!

 • مهدی مرتضایی گفت:

  افزایش امنیت سایت اونم از نوع وردپرسیش، به همین راحتی ها نیست واقعا. اینکه صرفا ۴ تا پلاگین نصب کنی و بگی که امنیت سایتم رو تامین کردم، اشتباهه.

  حتی همین مواردی که توی مقاله بهشون اشاره شد هم کافی نیستن. بنظرم روی بحث امنیت باید خیلی هزینه کرد، خیلی زیاد!

  صرفا آپدیت وردپرس و پلاگین هاش و این چیزا نمیتونه مانع نفوذ هکرها بشه. هزاران راه واسه نفوذ به سایت ها وجود داره. نظر شخصی من اینه که اول یه متخصص تست نفوذ بیارید که حفره ها رو پیدا کنه، بعد بدید دست یه تیم امنیتی حرفه ای تا اون حفره ها رو برطرف کنن و بعدش یه فرد حرفه ای و خبره و باتجربه رو استخدام کنید که هر لحظه حواسش به سایت شما باشه!

 • رضا علیپور گفت:

  واسه افزایش امنیت سایت، مهمترین چیز امنیت اون هاست یا سروری هست که سایتتون روی اون قرار داره. اگه ده تا پلاگین امنیتی نصب کنید، اگه صدها تکنیک کدنویسی بزنید تا امنیت سایتتون تامین بشه، اگه گواهی SSL نصب کنید و خلاصه اگه بهترین ترفندهای تامین امنیت وبسایت رو پیاده سازی کنید، اما سایت شما روی سرور درست و حسابی قرار نداشته باشه، هیچکدوم از اینا یه ریال هم ارزش ندارن!

  حتما قبل از خرید هاست در مورد اون شرکت هاستینگ و خدماتش به خوبی تحقیق کنید و کاملا حساب شده اقدام به خرید هاست یا سرور برای سایت خودتون کنید!