صفر تا صد امنیت سایت با رویال کد

محدثه اسماعیلی

تیر ۱, ۱۴۰۱

اگر کمی به دنیای اطراف خود نگاه کنید متوجه خواهید شد که امروزه افراد زیادی در حال استفاده از فضای اینترنت هستند. در واقع با پیشرفت دنیای مجازی امروزه استفاده‌های متنوعی از این شبکه جهانی می‌شود. برای مثال در حال حاضر عضویت در یک شبکه اجتماعی، شروع یک کسب و کار اینترنتی، شرکت در وب‌سایت‌های بزرگ بانکی و… نمونه‌ای از کاربری‌هایی است که از اینترنت و فضای مجازی می‌شود. اما نکته مهمی که وجود دارد میزان امنیتی است که باید در هر یک از این فضاها و مرتبط با نوع کاربری وجود داشته باشد. به عبارتی بحث امنیت در سایت‌ها آنقدر مهم است که در صورت نبود آن‌ بسیاری از وب‌سایت‌ها مورد حمله هکرها قرار می‌گیرند. این حملات ممکن است آثار زیان‌باری را برای مدیران وب و حتی کاربران داشته باشند و مدیران را متحمل ضررهای سنگین مادی کند. از این‌رو بحث امنیت سایت یکی از موارد پر اهمیتی است که باید در طراحی سایت و راه‌اندازی آن در نظر گرفته شود. رویال‌کد قرار است در این مقاله در خصوص امنیت سایت و نحوه تامین امنیت سایت نکاتی را بیان کنید.

امنیت سایت چیست؟

همانند هر حریم شخصی که نیازمند تامین امنیت می‌باشد، لازم است سایت‌ها نیز از هر نوع آسیب و خطری در امان باشند. از این‌رو بحث امنیت سایت یکی از مباحث مهمی است که در راه‌اندازی یک وب سایت دیده می‌شود اما سوال مهم این است که امنیت سایت چیست؟ در واقع تامین امنیت سایت اقداماتی هستند که با انجام آن‌ها ضریب امنیت سایت بالا رفته و امکان نفوذ به آن به حداقل خواهد رسید؛ البته تمامی این اقدامات تابع موارد دیگری نیز می‌باشد که نقش بسیار اساسی در تامین امنیت وب‌سایت شما دارند. برای مثال امنیت سرور، امنیت شبکه، امنیت اینترنت، امنیت سیستم عامل و… نمونه‌ای از این موارد هستند که لازم است در حوزه امنیت کامل یک وب سایت به آن توجه کنید اما آیا می‌دانید چرا امنیت یک سایت تا این حد مهم است؟

اهمیت امنیت سایت

همان‌طور که می‌دانید امنیت یکی از نیازهای مهم انسان در طول زندگی می‌باشد که همواره برای داشتن آن نیز تلاش و کوشش بسیار کرده است. اگر کمی به زندگی روزمره خود نگاه کنید رد پای امنیت را در جای جای آن خواهید دید و اهمیت آن را درک می‌کنید. در این میان امنیت سایت نیز از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است و به جرئت می‌توان گفت موثرترین عامل ادامه فعالیت، ثبات و اعتبار یک سایت موضوع مهم امنیت است.
اما نکته مهمی که وجود دارد آن است که امنیت سایت اگرچه یک موضوع مهم است اما متاسفانه با بررسی وضعیت سایت‌های عادی و حتی بزرگ و حساس مشاهده کردیم که بسیاری از مدیران و مسئولان سایت اهمیت کمی به امنیت آن می‌دهند و زمانی آن‌ها متوجه امنیت سایت خود خواهند شد که سایت تحت حمله قرار گیرد. سایت‌هایی که امنیت آن تامین شده است شاهد حمله‌های ناموفق بوده و سایت آسیبی نخواهد دید اما اگر موارد امنیتی رعایت و تامین نشده باشد ضریب آسیب پذیری سایت بسیار بالا خواهد رفت و امکان هک سایت و نفوذ به آن وجود دارد. اگر سایتی امنیت لازم را نداشته باشد به راحتی از بین خواهد رفت و کاربران خود را از دست می‌دهد. از این‌رو می‌توان گفت بقا یک سایت به میزان امنیت آن است.

امنیت سایت

چرا باید سایتی امن ایجاد کرد؟

بگذارید اهمیت امنیت سایت را با یک مثال برایتان توضیح دهیم.
فرض کنید یک معمار ساختمانی را می‌سازد که در آن از مواد و مصالح بی کیفیت بکار کرده است ،  آن ساختمان حتی با همان مصالح نامرغوب ساخته می شود و به یک ساختمان بزرگ تبدیل می شود حتی ممکن است این بنا ظاهر زیبایی هم داشته باشد . اگر شما تمام مراحل ساخت این ساختمان را از همان روزهای اول دیده باشید حاضرید در آن ساختمان زندگی کنید؟  در چنین ساختمانی احساس امنیت می کنید؟ قطعا این ساختمان و تمام ساکنان آن تنها با یک زمین لرزه از بین می روند.
وجود امنیت برای یک سایت هم همین اندازه مهم است چرا که اگر امنیت سایتی نادیده گرفته شود با یک حمله تمام اطلاعات و محتوای سایت نابود می شوند.

اگر امنیت سایتتان برایتان مهم است، نکات زیر را رعایت کنید.

5 راز مهم که امنیت سایت شما را بالا می برد.

قطعا هکری که یک سایت را هک می کند با هدفی خاص این کار را انجام می دهد .اهداف آن ها می تواند سرقت اطلاعات سایت و یا ایجاد مکانی در سایت برای نگهدای از فایل های مخرب خود باشد  یعنی سایت را هدف نمی گیرند بلکه سرور و فضای خالی آن مورد حمله قرار می گیرد و تمام اطلاعات مخرب خود را در سرور شما نگهداری می کنند.

تاثیر هاست مناسب در امنیت سایت

1- هاست امنی برای سایتتان انتخاب کنید.

(خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج) وجود یک هاست خوب برای سایت حکم همان خشت اول دارد. پس هاست خود را از یک شرکت هاستینگ معتبر تهیه کنید و اگر امنیت سایتتان برایتان مهم است، از هاست اشتراکی استفاده نکنید. پیشنهاد میکنم مقاله هاست چیست؟ و نکات انتخاب هاست را برای انتخاب هاستی مناسب برای سایتتان مطالعه کنید.

اهمیت بکاپ در امنیت سایت

2- همیشه از سایتتان بک آپ بگیرید.

هر چند روز یکبار از سایتتان یک بک آپ بگیرید ( از تمام اطلاعاتی که در سایتتان قرار داده اید یک کپی بگیرید) این کار باعث می شود اگر به هر دلیلی اطلاعات سایتتان از بین رفت ، یک نسخه از آن ها در اختیارتان باشد حتی اگر صد در صد از امنیت سایتتان مطمئن هستید باز هم این کار را انجام دهید. حتما بک آپ گیری را روی یک سرور دیگر انجام دهید وگرنه بک آپی که گرفته اید بی فایده است.

اهمیت بروزرسانی سیستم مدیریت سایت در امنیت سایت

3- CMS سایتتان را بروزرسانی کنید.

سیستم های مدیریت محتوا آماده با توجه به مجبوبیت و کاربرد آسانی که دارند برای راه اندازی سایت استفاده می شوند. و طراحان cms ها برای اینکه مسائل امنیتی در آن ها رعایت شود هر چند وقت یکبار نسخه بروز شده آن cms را ارائه می دهند . پس از cms هایی استفاده کنید که دائما در حال بروز رسانی هستند چرا که هکر ها دائما سایت ها راچک می کنند و cms های منسوخ شده اند را به راحتی مورد حمله قرار می دهند.  Cms هایی که دارای تنظیمات پیش فرض هستند بیشتر در معرض خطر قرار دارند . اگر cmsسایتتان اینگونه است آن را از پیش فرض به شخصی سازی و یا سفارشی سازی تغییر دهید. در صورتی که با مفهوم cms آشنا نیستید مقاله cms چیست را بخوانید.

اهمیت فعال بودن ssl در سایت در امنیت

4- SSL را در سایتتان نصب کنید.

عده ای معتقدند که نصب SSL می‌تواند در حفظ امنیت سایت تاثیر خوبی داشته باشد و با استفاده از الگوریتم های پیچیده از سرقت اطلاعات سایت جلوگیری می کند . در واقع SSL با جلوگیری از مشاهده ترافیک و اطلاعات سایت شما توسط دیگران مانع از دسترسی هکرها به اطلاعات سایتتان می شود. پس وجود آن برای یک سایت‌ بسیار ضروری است و علاوه بر موارد امنیتی، تأثیرات بسیار خوبی در نتایج سئو و جلب اعتماد کاربران سایتتان دارد.

تاثیر تایید دو مرحله ای در امنیت سایت

5- رمز دومرحله ای برای هاست سایتتان در نظر بگیرید.

یکی از دلایلی که باید هاست را از شرکت معتبری تهیه کنید این است که سرویس رمز دومرحله ای را برای مشتریانش ارائه دهد . با استفاده از این سرویس برای ورود به هاست سایتتان شما باید دو پسورد وارد کرد که رمز دوم فقط از طریق نرم افزار authenticator که بر روی موبایل شما نصب می شود قابل دسترسی است و هیچ فردی به جز شما به آن دسترسی ندارد.

سخن آخر در رابطه با امنیت سایت

امنیت سایت مهمترین نکته در زمان طراحی سایت به حسای می آید (17 نکته در طراحی سایت)

همیشه سایتی که مورد حمله هکر ها قرار گرفته با صفحه هک مواجه نمیشود بعضی مواقع سایت هک می شود ولی صاحب آن از این موضوع اطلاع ندارد آگاهی از مواردی که در این مطلب آمده است به شما کمک می کند تا امنیت سایتتان را تامین کنید.

لطفا نظرات و تجربیات تان را در زمینه امنیت سایت با ما به اشتراک بگذارید. خوشحال میشویم.

پست قبلی
پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

دیدگاه ها
 • رضا علیپور گفت:

  واسه افزایش امنیت سایت، مهمترین چیز امنیت اون هاست یا سروری هست که سایتتون روی اون قرار داره. اگه ده تا پلاگین امنیتی نصب کنید، اگه صدها تکنیک کدنویسی بزنید تا امنیت سایتتون تامین بشه، اگه گواهی SSL نصب کنید و خلاصه اگه بهترین ترفندهای تامین امنیت وبسایت رو پیاده سازی کنید، اما سایت شما روی سرور درست و حسابی قرار نداشته باشه، هیچکدوم از اینا یه ریال هم ارزش ندارن!

  حتما قبل از خرید هاست در مورد اون شرکت هاستینگ و خدماتش به خوبی تحقیق کنید و کاملا حساب شده اقدام به خرید هاست یا سرور برای سایت خودتون کنید!

 • مهدی مرتضایی گفت:

  افزایش امنیت سایت اونم از نوع وردپرسیش، به همین راحتی ها نیست واقعا. اینکه صرفا ۴ تا پلاگین نصب کنی و بگی که امنیت سایتم رو تامین کردم، اشتباهه.

  حتی همین مواردی که توی مقاله بهشون اشاره شد هم کافی نیستن. بنظرم روی بحث امنیت باید خیلی هزینه کرد، خیلی زیاد!

  صرفا آپدیت وردپرس و پلاگین هاش و این چیزا نمیتونه مانع نفوذ هکرها بشه. هزاران راه واسه نفوذ به سایت ها وجود داره. نظر شخصی من اینه که اول یه متخصص تست نفوذ بیارید که حفره ها رو پیدا کنه، بعد بدید دست یه تیم امنیتی حرفه ای تا اون حفره ها رو برطرف کنن و بعدش یه فرد حرفه ای و خبره و باتجربه رو استخدام کنید که هر لحظه حواسش به سایت شما باشه!

 • اسماعیل حرمتی گفت:

  واسه افزایش امنیت سایت اصلا دنبال پلاگین و این چیزا نباشید. خود همین پلاگین های امنیتی هم کلی باگ دارن و بالاخره یه روزی کار دستتون میدن. امنیت رو باید ریشه ای تامینش کنید. باید یه متخصص توی کدها دست ببره و هم اونا رو بهینه کنه و هم بهشون اضافه کنه تا امنیت سایت به طور کامل برقرار باشه.

  اما اگه میخواید از پلاگین استفاده کنید هم مشکلی نیست. ولی باید هرلحظه از هک شدن بترسید!

  حتما همیشه سایت تون رو آپدیت نگه دارید، به خصوص اگه وردپرسی هستین!