ریسپانسیو چیست و چه مزیتی برای سایت شما دارد؟

سارا کاراموزیان

مرداد 6, 1401

اگر در حوزه تکنولوژی به سال‌های قبل برگردیم به کامپیوترها و گوشی‌های همراه ساده می‌رسیم. گوشی‌های همراهی که مهم‌ترین نقش آن‌ها تماس و پیام کوتاه بود و در ورژن‌های پیشرفته از آن برای عکاسی و پخش موزیک استفاده می‌کردند. اما با پیشرفت در حوزه‌های دیجیتال و تکنولوژی نه تنها ابعاد گوشی‌های همراه و کامپیوتر تغییر کرد، بلکه کارایی آن‌ها نیز بیشتر شد. در واقع امروزه افراد علاقه زیادی به استفاده از گوشی‌های هوشمند و نمایشگرهای لمسی دارند و این مسئله در زندگی آن‌ها نقش مهمی دارد.

در حال حاضر استفاده از اینترنت با گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، رایانه‌های کوچک و… افزایش یافته است و هر روز بر تعداد کسانی که از این تکنولوژی بهره می‌برند نیز افزوده می‌شود. اما نکته مهمی که وجود دارد آن است که هر یک از این ابزارهای دیجیتال دارای صفحه نمایش متنوع و در ابعاد مختلف هستند و این ویژگی باعث می‌شود هر محتوا و دیتایی در درون اینترنت به اندازه و شکل ابزار دیجیتالی در دسترس نشان داده شود. اما آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که چگونه یک سایت در هر نمایشگری و با هر اندازه‌ای مرتب و منظم نمایش داده می‌شود؟ همراه رویال کد باشید تا به شما بگوییم ریسپانسیو چیست و چه نقشی دارد.

ریسپانسیو چیست؟

همان‌طور که می‌دانید امروزه دستگاه‌های هوشمند مانند تبلت و یا گوشی‌های همراه نقش زیادی در زندگی روزمره افراد دارد و بسیاری از فعالیت‌های روزانه آن‌ها به وسیله این دستگاه‌ها و اینترنت انجام می‌شود. اما در این میان ریسپانسیو نقش مهم‌تری دارد. آیا می دانید رسپانسیو چیست؟ ریسپانسیو (Responsive) واژه‌ای انگلیسی به معنی واکنش‌گرا است که در طراحی سایت از آن استفاده می‌شود. در واقع ریسپانسیو برای نمایش دادن سایت‌ها و دیتاهای مختلف به صورت صحیح داخل تمام نسخه‌های کامپیوتر و گوشی همراه به کار می‌رود. رسپانسیو بودن سایت به کاربران این امکان را می‌دهد تا با هر نسخه‌ای از صفحه نمایش به سایت‌ شما دسترسی داشته باشند و در این زمینه چالشی برای آن‌ها وجود نداشته باشد. از این‌رو اگر قصد دارید به طراحی سایت بپردازید حتما به ریسپانسیو بودن و یا به عبارتی واکنش گرا بودن آن دقت کنید.

ریسپانسو چیست؟

تاثیر رسپانسیو بر روی سایت

آیا شما میدانید چرا ریسپانسیو بودن سایت مهم است؟ و یا اگر سایت شما واکنش‌گرا نباشد چه آینده‌ای در انتظار آن است؟ همراه ما باشید تا مزیت‌های رسپانسیو بودن سایت را برای شما بیان کنیم:

 • ارائه خدمات بهتر به بازدیدکنندگان سایت

ریسپانسیو سایت جدا از این که نظم سایت شما در هر صفحه نمایش و مرورگری را به همراه دارد، باعث می‌شود شما بتوانید خدمات بهتری به مشتریان و بازدیدکنندگان خود ارائه دهید. این ویژگی شاید به ظاهر چندان مهم نباشد؛ اما برای کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است. نمایش درست سایت به کاربران به جلب رضایت آن‌ها کمک می‌کند.

 • کاهش هزینه‌ها با سایت ریسپانسیو

کاربران هر سایتی از دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کنند. اگر مدیر سایتی بخواهد به ازای هر سایز دستگاه، قالب اختصاصی طراحی کند، هزینه زیادی باید بپردازد. ضمن اینکه هزینه نگهداری و ارتقاء نیز در این حالت بیشتر است. با این حال هم ممکن است دستگاه‌هایی باشند که سایت در آن‌ها به درستی نمایش داده نشود. بهترین روش جایگزین استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو یا همان واکنش‌گرا است. داشتن سایت ریسپانسیو به شما کمک می‌کند تا سایتتان برای همه مخاطبان و دستگاه‌های مختلف به درستی نمایش داده شود.

 • بهبود عملکرد سئو سایت

واکنش گرا بودن سایت شما برای بهبود عملکرد سئویی نیز مناسب است و کمک خواهد کرد که سایت شما از نظر سئو در جایگاه خوبی قرار گیرید. این موضوع یعنی شما پیوند خوبی را با گوگل برقرار خواهید کرد و می‌توانید امیدوار باشید که بیشتر از قبل در معرض بازدید قرار گیرید. نمایش درست سایت در دستگاه‌های مختلف یکی از معیارهای اصلی گوگل برای امتیازدهی به سایت شما است.

بهبود عملکرد سئو سایت با ریسپانسیو

 • افزایش درآمد

بدیهی است وقتی که سایتی نمایش درستی برای کاربر داشته و در جایگاه خوب گوگل قرار گرفته است، بازدیدکنندگان بهتری داشته و آن‌ها نیز می‌توانند به درستی همه اطلاعات سایت شما را ببینند. در این صورت اگر شما یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید، فروشتان بالا می‌رود. اگر خدماتی ارائه می‌دهید، سفارشاتی که می‌گیرید بیشتر خواهد بود. بدین صورت درآمد شما افزایش خواهد یافت.

معایب ریسپانسیو

اکنون که از مزایا و تاثیرات ریسپانسیو بودن سایت مطلع شدید بهتر است از معایب آن نیز بدانید. عیب‌هایی که برای ریسپانسیو بودن مطرح شده است در دو قسمت کلی بیان می‌شود.

 • عدم تاثیر در سرعت برای کاربران موبایلی

استفاده از سایت ریسپانسیو هیچ کمکی به کاربران موبایلی برای افزایش سرعت بارگذاری سایت نمی‌کند. درواقع در نسخه موبایلی سایت ریسپانسیو زمان صرف کاهش سایز تصاویر و قسمت‌ها می‌شود تا با دستگاه مورد نظر تطبیق پیدا کند. شاید بعضی المان‌ها از دید کاربر پنهان شوند اما حذف نخواهند شد. همین مسئله مشخص می‌کند که سایت ریسپانسیو مزیتی در سرعت بارگذاری سایت نخواهد داشت.

 • عدم پشتیبانی برخی از مرورگرها

برای طراحی سایت ریسپانسیو از تکنولوژی‌هایی مانند مدیاکوئری استفاده می‌شود که بعضی از مرورگرها از آن پشتیبانی نمی‌کنند. این مسئله باعث می‌شود که حتی اگر شما سایت ریسپانسیو داشته باشید در نمایش به کاربر دچار مشکل شوید؛ البته مرورگرهای جدیدتر این پشتیبانی را دارند اما به هر حال ممکن است کاربری از مرورگر دیگری استفاده نماید.

تست ریسپانسیو بودن سایت

در صورتی که می‌خواهید متوجه شوید سایتی ریسپانسیو هست یا خیر، جدا از بررسی مستقیم در دستگاه‌های مختلف که بسیار زمان‌بر است، می‌توانید از ابزارهایی که برای این کار ارائه شده‌اند استفاده نمایید. معتبرترین این ابزارها، ابزاری است که خود گوگل در اختیار مدیران سایت‌ها قرار داده است. از طریق آدرس اینترنتی “https://search.google.com/test/mobile-friendly” می‌توانید بررسی مورد نظر خود را انجام دهید.

تست ریسپانسیو بودن سایت

چگونه سایت ریسپانسیو داشته باشیم؟

برای داشتن یک سایت ریسپانسیو باید در زمان طراحی سایت، برنامه‌نویس شما از روش‌های مختلف این کار را انجام دهد. معمول‌ترین این روش‌ها عبارت‌اند از:

CSS

یکی از روش‌هایی که یک طراح سایت می‌تواند سایت شما را ریسپانسیو کند، استفاده از @media در CSS است. با این روش شما می‌توانید به المان‌های html استایل‌های مختلفی را اعمال کنید. این روش بدین‌گونه است که برنامه‌نویس به کمک @media مشخص می‌کند برای هر سایز چه اندازه و استایلی اعمال شود. به مثال زیر توجه کنید:

h2 { font-size: 20px; }

@media (max-width: 425px) {

h2 { font-size: 14px; }

}

در این مثال، حالت عادی اندازه تگ h2 برابر با 20 است در حالی که همین تگ در اندازه مخصوص موبایل به 14 کاهش پیدا می‌کند.

Bootstrap

بوت‌استرپ فریمورک معروف برای طراحی سایت است. در بوت استرپ شما به کمک jquery، css و html می‌توانید به صورت رایگان سایتی طراحی کنید که ریسپانسیو باشد. توابعی که در bootstrap به کار برده می‌شوند، تحت تاثیر اندازه صفحه نمایش دستگاه کاربر تغییر می‌کنند و عملا سایت ریسپانسیو خواهد بود. برای استفاده از بوت‌استرپ شما ابتدا فایل‌های لازم را به صورت آفلاین یا آنلاین به کدهای html خود اضافه می‌کنید تا بتوانید عملکرد مطلوب را مشاهده نمایید. جهت آشنایی بیشتر با این فریم‌ورک پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله بوت استرپ چیست را مطالعه کنید.

W3.CSS

یک فریم‌ورک از CSS است که به شما کمک می‌کند سایت ریسپانسیو طراحی کنید. در این فریم‌ورک پایه کار استفاده از موبایل است؛ یعنی، طراحی بر اساس صفحه موبایل انجام می‌شود. شما به کمک w3.css استایل‌های مختلف خود را براساس اندازه‌های مختلف تعیین کرده و در زمان بارگذاری سایت طبق اندازه دستگاه مخاطب، استایل مورد نظر اعمال خواهد شد.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

با توجه به گسترش استفاده مردم از تلفن‌های همراه هوشمند و لزوم توجه مدیران سایت‌ها به کاربران موبایلی، اهمیت داشتن یک سایت ریسپانسیو بالا رفته است. منظور از ریسپانسیو بودن همان واکنش‌گرایی سایت به ابعاد دستگاه‌هایی است که از طریق آن‌ها سایت به مخاطب نمایش داده می‌شود. در این مقاله پس از معرفی ریسپانسیو و ویژگی‌های آن، نحوه تست ریسپانسیو بودن سایت نیز بیان شد؛ همچنین روش‌هایی که به کمک آن‌ها سایت ریسپانسیو طراحی می‌شود نیز توضیح داده شد.

اگر در رابطه با واکنش‌گرایی سایت سوالی دارید آن را در کامنت بپرسید.؛ همچنین اگر تا به حال سایتتان ریسپانسیو نبوده و یا سایتی نداشته‌اید، سفارش طراحی سایت خود را به تیم متخصص رویال کد بسپارید.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

دیدگاه ها
 • میثم مطیعی گفت:

  شاید تا سال های گذشته ریسپانسیو بودن سایت یه امتیاز بود. اما الان دیگه ضرورته و اگه سایتتون ریسپانسیو نباشه، به قول رویال کد و البته طبق برداشت خودم، نه توی قلب گوگل جای خواهید داشت و نه توی قلب کاربران تون.

  بنظرم حتی سایت های بزرگ هم باید ریسپانسیو باشن، حتی اگه مشتریان زیادی دارن و در هر صورت فروششون بالاست.

  سایت ورزش سه رو اگر مشاهده کرده باشید متاسفانه ریسپانسیو نیست و نمیدونم چرا یه فکری به حالش نمیکنن. نمیدونم، شاید بخاطر اینه که کاربران ثابت خودش رو داره و دیگه اونا هم به این وضع عادت کردن:))

 • علی رمضانی گفت:

  سایتی که ریسپانسیو نباشه رو باید انداخت سطل آشغال! البته خود سایت رو که نمیشه توی سطل انداخت، اما طراح اون سایت رو میشه همچین بلایی رو سرش بیاریم!!!!

  والا:) آدم اینهمه هزینه کنه، بعد پایه ای ترین مبحث که ریسپانسیو بودن سایت هست رو توش رعایت نکنن؟ مگه میشه؟؟

  حتی اگه گوگل هم بخاطر مسائل مربوط به سئو به سایت هایی که ریسپانسیو نیستن گیر نمیداد، خود مدیر سایت باید زودتر به فکر این کار میفتاد. چون با عدم توجه به این مسئله، به راحتی همه کاربرانش رو از دست میده!