نکات طلایی در طراحی سایت

رویال کد > نکات طلایی در طراحی سایت
نکات مهم طراحی سایت

رضا ذوالعلی

آبان 9, 1401

اگر به ساختار زندگی خود دقت کنید، می‌بینید که به برخی از امکانات نیاز دارید تا بتوانید زندگی باکیفیت و زیبای داشته باشید.

در این میان ساده‌ترین و بنیادی‌ترین نیازها درواقع مسکن، امنیت، خوراک و… است، و در صورت نبود هر یک از آن‌ها، قادر به زندگی‌کردن نخواهید بود.

طراحی وب‌سایت نیز همانند یک زندگی، ساختار مخصوص به خود را دارد.  به عبارتی برای طراحی وب‌سایت، نیازهای بنیادی‌‌ وجود دارد که بدون تأمین آن‌ها، داشتن یک

وب‌سایت ممکن نیست. همچنین بالاتر رفتن کیفیت سایت نیز، در گرو فراهم‌کردن سایر شرایط است.

رویال کد در کنار شماست تا نکات مهم در طراحی سایت را به شما عزیزان، شرح دهد.

نیازهای بنیادی در طراحی سایت چیست؟

انتخاب دامنه

اولین قدم در طراحی سایت،  انتخاب دامنه است. در واقع لازم است شما نامی را در اینترنت برای خود ثبت کنید که بر اساس آن سایت شما بالاآمده و ساخته شود.

کاربران برای رسیدن به سایت شما، به یک آدرس اختصاصی در اینترنت نیاز دارند. ازاین‌رو وجود دامنه به آنها کمک خواهد کرد که به‌راحتی شما را در میان میلیون‌ها وب‌سایت پیدا کنند.

توجه داشته باشید که انتخاب دامنه برای یک سایت، شرایط مخصوص به خود را دارد و لازم است بابت ثبت و تمدید سالیانه این دامنه هزینه‌هایی پرداخت کنید.

یکی از پیشنهادات ما در زمینهٔ انتخاب دامنه، کوتاه و ساده بودن نام آن است. این ویژگی باعث می‌شود تا نام شما به‌راحتی در ذهن‌ کاربران،باقی بماند.

نکات مهم در طراحی سایت

خرید هاست

نکته مهم دیگر در خصوص طراحی سایت، خرید هاست است. سایت خود را همانند خانه‌ و یا انباری در نظر بگیرید که قصد دارید در آن وسایل متنوعی را قرار دهید. طبیعی است که هرچه این فضا بیشتر باشد کار شما نیز راحت‌تر است.

برای طراحی یک سایت نیز شما دقیقاً به چنین فضایی برای ورود، ذخیره اطلاعات و همچنین محتوای سایتتان، نیاز دارید که به این فضا هاست گفته می‌شود. کاربرد هاست دقیقاً مانند هارد کامپیوتر یا رم گوشی است.

خرید هاست نیز شرایط مخصوص به خود را دارد که شما می‌توانید مقالهٔ بهترین هاستینگ‌های ایران را مطالعه کنید.

انتخاب قالب

ویترین هر مغازه‌ای در جلب نظر مشتری نقش مؤثری دارد. ازاین‌رو یکی دیگر از نکات مهم در طراحی سایت، توجه به دکور و ویترین سایت است که در عنوان قالب سایت اجرا خواهد شد.

قالب یا پوسته، همان طرحی است که کاربران آن را می‌بینند و نیز با آن تعامل برقرار می‌کنند. قالب سایت شما زمانی کاربردی است که نه‌تنها باعث گیج شدن کاربر نمی‌شود؛ بلکه از لحاظ بصری زیبا و چشم‌نواز است.

قالب‌ها دو نوع هستند که عبارت‌اند از:

قالب آماده:

قالب‌های آماده قالب‌های ازپیش‌طراحی‌شده هستند که شما می‌توانید آن‌ها را باتوجه‌به نیاز خود ویرایش کنید. این قالب‌ها معمولاً برای شما هزینه بسیار کمتری خواهند داشت.

قالب اختصاصی:

یکی دیگر از قالب‌هایی که شما می‌توانید برای سایت خود استفاده کنید، قالب اختصاصی است. استفاده از قالب‌های اختصاصی معمولاً بیشتر با نیازها و سلیقه شما جور است و همچنین هزینهٔ  آن نسبت به قالب آماده،بیشتر است.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقالهٔ قالب وردپرس چیست و بهترین قالب‌های وردپرسی را مطالعه کنید.

داینامیک (Dynamic) بودن وب سایت

اگر در حوزه طراحی سایت کمی آشنایی داشته باشید، قطعاً نام داینامیک را شنیده‌اید. داینامیک یا پویا بودن وب‌سایت، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در طراحی سایت باید به آن دقت داشته باشید.

زمانی که سایت شما داینامیک باشد، بخش‌های مختلف آن به یکدیگر متصل هستند. برای مثال، هنگامی که یک مقاله جدید در وبلاگ خود منتشر می‌کنید، این مقاله در صفحه اصلی سایت شما نیز نمایش داده می‌شود و کاربران می‌توانند آن را مشاهده کنند.

ویژگی داینامیک بودن این امکان را می‌دهد تا بتوانید سایت خود را به‌راحتی توسعه دهید. درصورت غیر داینامیک بودن سایت، امکان افزودن امکانات جدید، وبلاگ‌نویسی و… چندان راحت نیست و سایت شما دیر یا زود از رونق خواهد افتاد.

افکت رنگی مناسب

یکی از نکات دیگری که لازم است در طراحی سایت به آن دقت شود، افکت رنگی مناسب است.

در واقع این ویژگی نه‌تنها در طراحی سایت اهمیت بالایی دارد؛ بلکه یکی از پایه‌ترین اصول جذب مخاطب و کاربر است و می‌تواند آمار بازدید از سایت شما را چندین برابر کند.

بهتر است بدانید که در یک سایت، وجود رنگ و محتوای مناسب هر دو باعث ایجاد انگیزه بیشتر در مخاطب خواهند شد. ازاین‌رو شما می‌توانید باتوجه‌به اصول گرافیکی و روان‌شناسی رنگ‌ها برای انتخاب رنگ سایت خود اقدام کنید.

انتخاب افکت رنگی مناسب برای سایت

سرعت لود سایت

یکی دیگر از مواردی که در طراحی سایت باید به آن دقت داشت درواقع میزان زمانی است که برای لود شدن یک سایت باید در نظر گرفت.

درحقیقت سایتی از محبوبیت برخوردار است که سریع‌ترین زمان لود را داشته باشد و کاربر به‌محض ورود به سایت، به‌سرعت اطلاعات و دیتای سایت را مشاهده کند.

این فاکتور مهم بر رضایت کاربر بسیار تأثیرگذار است و میزان بازدید سایت را نیز بالا می‌برد.

وجود امکان وبلاگ نویسی در سایت

محتوا، عضو جدایی‌ناپذیر در دنیای امروز و اینترنت است. ازاین‌رو فردی که برای راه‌اندازی سایت اقدام می‌کند باید در نظر داشته باشد که اطلاعات او و محتوای سایت در معرض دید میلیون‌ها نفر،است.

همان‌طور که می‌دانید، زمانی که شما در سایت خود مطالب آموزشی در زمینهٔ کسب‌وکارتان را داشته باشید، در این صورت کاربران به‌راحتی می‌توانند به وب‌سایت شما اعتماد کنند و این ویژگی باعث می‌شود بازدیدکنندگان سایت شما هر روز افزایش پیدا کند. برای آنکه بتوانید در سایت خود مقاله‌های مختلف منتشر کنید لازم است که وب‌سایت شما از قابلیت وبلاگ‌نویسی پشتیبانی کند.

ازاین‌رو لازم است در طراحی سایت به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید.

سازگاری با تمامی مرورگرها

یک سایت استاندار با مرورگرهای مختلف قابل‌بررسی و بازدید است. امروزه این ویژگی برای طراحان سایت به یک چالش تبدیل شده است و در تلاش هستند تا رضایت صاحبان وب‌سایت را جلب کنند.

اما در نظر داشته باشید که ابزارهای گوناگونی وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن‌‌ها، میزان سازگاری سایت را با مرورگرهای مختلف، بررسی کنید. این ابزارها عبارت‌اند از:

 • Dotmobi virtual Developer Lab
 • IE Tester ،Browsshots

رسپانسیو

جدا از این که سایت باید با تمامی مرورگرها قابلیت نمایش داشته باشد، لازم است که وب‌سایت نیز در تمامی نمایشگرها با هر اندازه‌ای، به یک صورت نمایش داده شود.

به عبارتی یکی از نکات طراحی سایت که لازم است به آن دقت زیادی شود، بحث ریسپانسیو است.

یک سایت خوب می‌بایست در تمامی نمایشگرها مانند لپ‌تاپ، موبایل، تبلت و… به یک صورت و بدون بهم ریختگی نمایش داده شود. در غیر این صورت می‌توان گفت سایت فاقد ریسپانسیو است و کاربر را در استفاده از سایت خسته می‌کند.

اگر با مبحث ریسپانسیو و اهمیت آن آشنایی ندارید حتما مقاله ریسپانسیو چیست را  مطالعه کنید.

ریسپانسیو مهم ویژگی کلیدی که در زمان طراحی سایت باید رعایت شود

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

سایت شما به‌عنوان یک سایت کاربردی و پربازدید نباید از دید افراد مخفی بماند. ازاین‌رو لازم است به‌تمامی ابزارها و شبکه‌های اجتماعی متصل شود.

در واقع اشتراک‌گذاری سایت در شبکه‌های اجتماعی یکی از نکات مهم و اصولی در طراحی سایت است که به بهبود سئو نیز کمک زیادی می‌کند. همچنین این ویژگی قادر است بازدیدکنندگان و مشتریان زیادی را با خود برای شما به دنبال داشته باشد.

امنیت سایت

امینت یکی از موضوعات مهمی است که لازم است در تمامی کارها و فعالیت‌های اینترنتی و غیر اینترنتی به آن دقت شود. امروزه حمله هکرها به سایت‌ها به امری طبیعی تبدیل شده است.

ازاین‌رو لازم است تا در طراحی سایت، بحث امنیت نیز در نظر گرفته شود تا دیگر سایت بدون هیچ‌گونه مشکلی، به فعالیت خود بپردازد. همچنین شما می‌توانید سایت خود را به یک متخصص امینت بسپارید تا از لحاظ امنیتی، آن را مورد بررسی قرار دهد و از آن محافظت کند.

تمامی این فعالیت‌ها به شما کمک خواهد کرد تا اعتماد کاربر خود را به‌راحتی جلب کنید و در ارائه خدمات خود به آن‌ها مشکلی نداشته باشید.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این موضوع و درک اهمیت آن مقالهٔ صفر تا صد امنیت سایت و همچنین بهترین افزونه‌های امنیتی را مطالعه کنید.

مسیریابی آسان

قطعاً زمانی که شما آدرس محلی را داشته باشید با اشتیاق و حوصله بیشتری آن مسیر را طی می‌کنید و خود را به مقصد می‌رسانید. به همین دلیل هیچ‌گونه احساس خستگی و یا بی‌حوصلگی نخواهید کرد.

در طراحی سایت نیز این ویژگی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که کاربر باهدف خاصی سایت شما را جستجو و دنبال می‌کند. درصورتی‌که مسیر دستیابی به مقصد دلخواه او سخت باشد، فرد خسته شده و بلافاصله سایت را ترک می‌کند.

ازاین‌رو باید به مسیریابی آسان و سهولت دسترسی به اطلاعات در یک سایت توجه داشته باشید. این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا آمار بازدید خود را بالاتر ببرید و بازدیدکنندگان را به مشتریان دائمی خود تبدیل کنید.

توجه به اصول سئو

میزان رقابت در بین سایت‌ها و در فضای مجازی معمولاً بالا است. به طور پیش‌فرض اکثریت مخاطبان سراغ سایت‌هایی می‌روند که در رتبه‌های بالای صفحه جستجو نمایش داده می‌شوند؛ ازاین‌رو داشتن سایتی که طبق اصول سئو طراحی شده باشد به شما کمک می‌کند تا جایگاه بهتری را در میان نتایج جستجو کسب نمایید. حتماً به هنگام طراحی سایت این مسئله را موردتوجه قرار دهید.

برای آشنایی بیشتر با شرکت‌های ارائه کننده سئو، میتوانید مقالهٔ 10 شرکت برتر seo را مطالعه کنید.

داشتن تصاویر باکیفیت بالا

تأثیر تصاویر و کیفیت آن‌ها روی ذهن مخاطب در ماندن و جذب شدن به سایت بسیار بالا است.

در طراحی سایت باید دقت داشته باشید که لازم است از تصاویر جذاب و باکیفیت استفاده کنید؛ همچنین از تصاویری استفاده کنید که برای سایت شما، طراحی می‌شوند و حتی‌الامکان سراغ تصاویر کپی شده از سایت‌های مشابه نروید.

استفاده از بسترهای مدیریت پروژه

اکثر برنامه‌نویسان و طراحان سایت، در زمان توسعه یک نرم‌افزار یا سایت، از بسترهای مناسب مدیریت پروژه استفاده می‌کنند. این بسترها به برنامه‌نویسان کمک می‌کنند که بتوانند فعالیت‌های خود را به‌صورت گروهی انجام دهند و نسخه‌های مختلفی از کار خود را داشته باشند.

یکی از بزرگ‌ترین این بسترها GitHub است که کاربران زیادی دارد. این بستر مزایای زیادی دارد که از جمله این مزایا نگهداری کدها و جلوگیری از پاک شدن آن‌ها است.

البته بیشتر برای پروژه‌های بزرگ از این بستر استفاده می‌شود؛ اما به‌کارگرفتن آن در پروژه‌های کوچک نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

توجه ویژه به مفاهیم UX

اگر در طراحی سایت فقط به مفاهیم ظاهری توجه کنید ممکن است باز هم به نتیجه مطلوب خود نرسید، چراکه باید بدانید که توجه به‌راحتی استفاده کاربر، بسیار اهمیت دارد.

منظور از User experience (UX) در واقع همان تجربه کاربری است. سایت‌هایی در جلب رضایت مخاطبان خود موفق خواهند شد که به این مسئله توجه کرده‌اند.

به طور خلاصه رعایت تجربه کاربری در این است که شما المان‌های سایت خود را به‌گونه‌ای طراحی کنید تا کاربر با کمترین میزان توضیح، صرف زمان و سختی بتواند از قابلیت‌های سایت شما بهره‌مند شود.

فونت مناسب

طبق تحقیقات و بررسی‌های انجام شده، هرچقدر سایتی از اندازه و فونت مناسب‌تری استفاده کند، در جذب مخاطبان و نگهداری آن‌ها بهتر عمل خواهد کرد.

در زمان طراحی سایت خود بر اساس رنگ‌بندی و قسمت‌های مختلف طراحی شده فونت مناسبی را انتخاب کنید.

باتوجه‌به اینکه در سایت شما مطالب زیادی نوشته می‌شود و معمولاً مخاطبان با خواندن این مطالب راهنمایی می‌شوند یا حتی صرفاً برای خواندن مطالب به سایت شما مراجعه کرده‌اند، انتخاب فونت اهمیت زیادی دارد.

پشتیبانی وب‌سایت

پشتیبانی وب‌سایت از دیگر نکات مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، زیرا زمانی که یک وب‌سایت ویژگی پشتیبانی نداشته باشد، همانند یک سایت بدون استفاده و غیرفعال است.

چراکه تکنیک‌های صفحه‌آرایی، نحوه طراحی، نحوه استفاده از کدنویسی و ابزارها و… با یکدیگر فرق دارند پس در نتیجه سعی کنید، پشتیبانی سایت خود را به برنامه‌نویس و طراح سایتتان بسپرید. درواقع طراح و برنامه‌نویسی که سایت را طراحی کرده بهتر می‌تواند سایت را پشتیبانی و همچنین تغییرات موردنظرتان را، اعمال کند.

نگهداری آرشيو از مطالب قدیمی

در بیشتر مواقع اطلاعات قديمى نیز مورداستفاده كاربران قرار می‌گیرد. درواقع همهٔ سایت‌هایی که محتوا تولید می‌کنند بايد آرشيو تاريخى و موضوعى در اختيار داشته باشند تا کاربران به‌راحتی بتوانند آن‌ها را مطالعه کنند.

آسان بودن فرایند خرید

اگر فروشگاه اینترنتی دارید، باید در هنگام طراحی سایت فروشگاهی خود، تا جایی که ممکن است فرایند خریدکردن را برای کاربران آسان کنید.

از زمانی که کاربر محصول موردنظر خود را انتخاب می‌کند، تا زمانی که وارد درگاه می‌شود باید نهایت 3 کلیک انجام دهد.

چراکه اگر فرایند ورود به درگاه دشوار باشد در این زمان تعدادی از مشتریان را از دست خواهید داد.

درنتیجه حتماً به این مورد نیز توجه داشته باشد و فرایند خرید را یکبار از طریق گوشی و یکبار از طریق کامپیوتر چک کنید تا مطمئن شوید که فرایند خرید بدون مشکل و به‌آسانی است.

سخن آخر

استفاده از فضای اینترنت امروزه بیشتر در بستر سایت‌ها اتفاق می‌افتد. ازاین‌رو شما می‌توانید هزاران هزار سایت را مشاهده کنید که در حوزه‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند.

اما نکته مهمی که در خصوص سایت‌ها وجود دارد، بحث طراحی آن‌ها است. به عبارتی در طراحی یک سایت لازم است نکات مهمی در نظر گرفته شود که سایت مدنظر رشد کند. امیدواریم استفاده از این مقاله به شما کمک کند تا سایت مناسبی را برای خود ایجاد کنید.

البته فراموش نکنید که رویال کد همواره در کنار شما است و با تمامی استاندارهای لازم قادر به خلق سایت‌های زیبا و جذاب برای شما است.

خلاصه مقاله

اگر به ساختار زندگی خود دقت کنید، می‌بینید که به برخی از امکانات نیاز دارید تا بتوانید زندگی باکیفیت و زیبای داشته باشید. در این میان ساده‌ترین و بنیادی‌ترین نیازها درواقع مسکن، امنیت، خوراک و… است، و در صورت نبود هر یک از آن‌ها، قادر به زندگی‌کردن نخواهید بود. طراحی وب‌سایت نیز همانند یک زندگی، […]

اگر این مقاله برایتان مفید بود با دوستانان به اشتراک بگذارید:
لینک مقاله کپی شد
پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

دیدگاه ها
 • یحیی گل افشان گفت:

  به نظر بنده مهمترین نکته در طراحی سایت، اینه که چه سیستمی رو واسه طراحی سایت خودمون انتخاب کنیم. مثلا بریم سراغ وردپرس یا اینکه بشینیم از اول کدنویسی کنیم همه چیز رو؟

  اگه بتونیم همین اول کار یه تصمیم مهم و قدرتمند بگیریم، بقیش حله.

  تجربه شخصی خودمو هم میخواستم بگم در زمینه طراحی سایت فروشگاهی:
  ببینید اگر سایت فروشگاهی میزنید، اولین کاری ک باید انجام بدید راه اندازی بخش بلاگ و شروع بازاریابی محتوا به صورت حرفه ای هست. تنها در این صورته که موفق میشید!!!!!!۱